Kongres Zdrowia Publicznego: potrzebujemy ustawy

Potrzebna jest ustawa o zdrowiu publicznym, porządkująca m.in. zadania samorządów, finansowanie i programy zdrowotne - wskazywali eksperci oraz posłowie podczas Międzynarodowego Kongresu Zdrowia Publicznego.

Kongres pod hasłem "Jakość w ochronie zdrowia wyzwaniem dla krajów nowej UE" rozpoczął się w środę (7 grudnia) w Warszawie. Jest organizowany już po raz czwarty. Organizatorem jest Europejskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia "PRO-SALUTEM".

Jak przypomniała wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera (PO), gotowy jest projekt ustawy o zdrowiu publicznym, jednak w poprzedniej kadencji nie trafił on do Sejmu. Posłanka wyraziła przekonanie, że prace nad tym projektem będą kontynuowane w obecnej kadencji.

- Celem nowej ustawy będzie uporządkowanie całego systemu związanego ze zdrowiem publicznym, programów zdrowotnych, podniesienie rangi profilaktyki i promocji zdrowia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że zdrowie publiczne to priorytet nie tylko Ministerstwa Zdrowia, ale i wielu resortów - podkreśliła.

Jak zaznaczyła, zagadnienia związane ze zdrowiem publicznym stają się szczególnie istotne w sytuacji, gdy nasze społeczeństwo starzeje się.

- Efekty, które wynikną z tej ustawy zobaczymy po wielu latach, ponieważ profilaktyka i promocja zdrowia to są programy wieloletnie. Tu mówimy o pokoleniach - dodała Małecka-Libera.

Były poseł (PSL), były przewodniczący stałej sejmowej podkomisji zdrowia publicznego Aleksander Sopliński podkreślił, że zdrowie publiczne jest największą wartością dla każdego z narodów i powinno być włączone do wszystkich obszarów polityki rządowej, samorządowej, ale też działań organizacji pozarządowych.

Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrand zwrócił uwagę, że Sanepid obecnie nie jest tylko "policją" eliminującą nieprawidłowości, ale zajmuje się też promocją zdrowia publicznego.

- Chcemy przekazywać informacje nie tylko jak żyć długo, ale też zdrowo - powiedział. Dodał, że wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka Sanepid podjął akcje związane z ciężarem tornistrów, czystością piaskownic oraz normami żywienia w szkołach i przedszkolach.

- O zdrowiu zwykle mówi się w kontekście choroby, a trzeba zacząć mówić o zdrowiu także w kontekście promocji i profilaktyki - ocenił Orgelbrand. - To wymaga zmiany świadomości całego społeczeństwa - ustawa o zdrowiu publicznym uregulowałaby system działań w tym zakresie - dodał. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH