Kongres Wyzwań Zdrowotnych: trzeba zadawać trudne pytania Podczas spotkania Rady Naukowej III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych; FOT. PTWP

Dokąd zmierza medycyna w dobie szybkiego rozwoju technologicznego, wpływ stanu zdrowia społeczeństw na gospodarkę, rosnące koszty opieki zdrowotnej. To ważniejsze z wielu zagadnień, na które zwracali uwagę uczestnicy spotkania Rady Naukowej III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC), który odbędzie się w dniach 8-10 marca 2018 r. w Katowicach.

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach już po raz trzeci spotkają się wybitni specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych, a także przedstawiciele świata nauki, gospodarki, biznesu, finansów, rynku ubezpieczeniowego, organizacji pozarządowych, polityki, administracji państwowej i samorządowej oraz mediów.

W zgodnej ocenie uczestników oraz obserwatorów minionych dwóch edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, wydarzenie to stało się bezprecedensowym w skali Europy forum wielowątkowej debaty dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów ochrony zdrowia.

Wyzwania się mnożą
Podczas środowego (4 października) spotkania Rady Naukowej HCC kilkunastu specjalistów reprezentujących różne dyscypliny medyczne, a także menedżerowie szpitali i przedstawiciele towarzystw naukowych, wskazywali na liczne wyzwania, przed którymi stoją nie tylko lekarze, ale również politycy, organizacje pozarządowe, eksperci sektora medycznego, ekonomiści.

- Czy postęp w nauce spowoduje, że technologie zastąpią kiedyś lekarzy w onkologii? To nieco prowokujące pytanie, ale powinniśmy o tym rozmawiać - podkreślał prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach.

- Czy i jakie są granice stosowania robotyki w procesie leczenia? Czy we współczesnej onkologii, mimo ogromnego postępu wiedzy, nadal funkcjonują mity i złudzenia? - prof. Składowski zadawał kolejne trudne pytania.

Dodał, że konieczna jest dyskusja nad modelem kształcenia przeddyplomowego w zakresie onkologii oraz stworzenie efektywnego systemu kompleksowej oraz koordynowanej opieki nad pacjentami onkologicznymi.

Z kolei neurolog, prof. Krystyna Pierzchała zwracała uwagę, że wciąż zbyt mało w środowisku medycznym mówi się o powikłaniach po udarach mózgu: - To, między innymi, spastyczność, otępienie poudarowe, padaczka poudarowa - wyliczała specjalistka.

- Również w kardiologii istnieje konieczność prowadzenia odpowiedniej opieki nad pacjentami z powikłaniami. Bardzo duża rola przypada w tym zakresie lekarzom rodzinnym - mówił prof. Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że w przypadku leczenia chorób naczyń oraz wczesnego rozpoznawania objawów udarów mózgu lub ich powikłań konieczna jest współpraca m.in. neurologów, kardiologów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH