Kongres Nowoczesnej: polska ochrona zdrowia cierpi na "biegunkę legislacyjną" Prof. Jacek Jassem był jednym z ekspertów podczas kongresu Nowoczesnej FOT. PTWP

System ochrony zdrowia może być lepiej zarządzany i tańszy - przekonują politycy Nowoczesnej. Postulują m.in. wdrożenie programów profilaktycznych, ograniczenie nadmiernej hospitalizacji na rzecz opieki ambulatoryjnej i dobrowolne dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Tematyce ochrony zdrowia był poświęcony kongres Nowoczesnej zorganizowany w niedzielę (30 sierpnia) w Gliwicach.

- W centrum zainteresowania ma być pacjent, dziś w centrum jest system, a nie pacjent - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Jego zdaniem, bolączką jest nadmierna hospitalizacja zamiast bardziej rozwiniętej opieki ambulatoryjnej oraz biurokratyzacja.

- W ochronie zdrowia potrzebne są jednoznaczne decyzje. Politycy w Polsce boją się podejmować decyzje od dłuższego już czasu. Z przerażeniem słyszę to, co proponuje Beata Szydło. PiS proponuje powrót do tego, co było przed 1999 r., nie mówiąc, po co w ogóle to ma być - uważa Petru.

Przypomniał, że system budżetowy zastąpiono przed laty kasami chorych, które - według Petru - były dobrym rozwiązaniem, ale źle wprowadzonym. Później w miejsce kas powstał Narodowy Fundusz Zdrowia.

Obecnemu rządowi lider Nowoczesnej zarzucił natomiast działania "czysto PR-owe", zaliczył do nich wprowadzenie pakietu onkologicznego. Według niego w ochronie zdrowia panuje bałagan i biurokracja, a pacjent jest traktowany przedmiotowo, a nie podmiotowo.

Petru powiedział, że jest przeciwny prywatyzowaniu służby zdrowia. "System ochrony zdrowia polega na zasadzie solidaryzmu - ci, którzy są zdrowi finansują de facto tych, którzy są chorzy, bo to jest ubezpieczenie" - argumentował.

Zamiast prywatyzacji Nowoczesna proponuje dobrowolne dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne na świadczenia ponadstandardowe.

- Dziś i tak Polacy wydają drugie tyle z prywatnych pieniędzy na ochronę zdrowia, co z państwowych funduszy, tylko wydają je niesystemowo. Te pieniądze nie trafiają do systemu ochrony zdrowia i np. pielęgniarek, ale tych, którzy organizują system prywatnych świadczeń zdrowotnych - powiedział szef Nowoczesnej.

Podczas kongresu głos zabierali eksperci w dziedzinie ochrony zdrowia - przedstawiciele pacjentów, lekarzy i pielęgniarek. Ewa Borek z fundacji "My pacjenci" podkreślała, że system ochrony zdrowia powinien skupić się na pacjencie. Pacjenci powinni mieć też udział w podejmowaniu decyzji na każdym szczeblu - mówiła.

Zwracała uwagę na rolę profilaktyki i diagnostyki w poradniach, wyraziła przekonanie, że środki na zdrowie powinny być wydatkowane w inny sposób niż dotychczas. - Dziś połowa publicznych pieniędzy na ochronę zdrowia trafia na leczenie szpitalne - mówiła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH