Kongres Kobiet: rodziny osób niepełnosprawnych potrzebują wsparcia

Rodziny osób niepełnosprawnych potrzebują wsparcia, nie tylko finansowego; powinny mieć asystentów i pomoc w wyspecjalizowanych ośrodkach - przekonywali uczestnicy Kongresu Kobiet.

Uczestnicy panelu zatytułowanego "Odpowiedzialność państwa za osoby niepełnosprawne. Uzawodowienie opieki a inne formy pomocy" zastanawiali się, jak powinien wyglądać system wsparcia i czego najbardziej potrzebują osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie.

Jolanta Banach, radna Gdańska, b. pełnomocniczka Rządu ds. Rodziny i Kobiet, b. wiceminister pracy i polityki społecznej, zwracała uwagę, że system wsparcia osób niepełnosprawnych skonstruowany jest w Polsce tak, że zakłada przede wszystkim odpowiedzialność rodziny. Jej zdaniem uzawodowienie tej opieki może być pułapką.

Przekonywała, że w każdej gminie powinien być całodobowy ośrodek wsparcia pomagający rodzinie w opiece. Mogłaby tam np. uzyskać fachową poradę, wsparcie psychologiczne, miałaby też możliwość zostawienia dziecka na jakiś czas, żeby coś załatwić lub odpocząć.

Jej zdaniem rodzice i rodziny osób niepełnosprawnych, a także placówki opieki powinny mieć asystenta - podobnego, jak funkcjonujący np. w systemie rodzinnej pieczy zastępczej, który pomagałby im w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Banach przekonywała także, że w trybie pilnym trzeba powołać - najlepiej przy premierze - zespół, który powinien przejrzeć szybko cały system prawny, organizacyjny, finansowy dotyczący wsparcia niepełnosprawnych. W jej opinii obecnie pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych nie spełnia swej roli, ponieważ nie dysponuje żadnym budżetem, działa przy MPiPS, nie ma wielkich kompetencji, może w zasadzie jedynie opiniować.

Prof. Zbigniew Izdebski, pedagog i seksuolog, ojciec niepełnosprawnej, dorosłej już córki, przekonywał, że wsparcie potrzebne jest wszystkim rodzicom osób niepełnosprawnych - nie tylko tym w złej sytuacji finansowej, bo opieka nad osobą niepełnosprawną to ciężka praca fizyczna.

Przekonywał też, że musi być jakaś alternatywa dla rodzin, które mają dorosłe dzieci, a w których rodzice się starzeją, trzeba pokazywać im, jakie są możliwości opieki nad dziećmi po śmierci rodziców.

Zwracał także uwagę na kwestie związane ze zdrowiem reprodukcyjnym osób niepełnosprawnych. Jego zdaniem nie dostrzega się ani seksualności osób niepełnosprawnych ani konieczności dbania o zdrowie, regularne wizyty u ginekologa, urologa itd.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH