Konferencja w Sejmie: eksperci za ograniczeniem dostępu do alkoholu FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Ograniczenie dostępu do alkoholu oraz reklam napojów alkoholowych - to postulat uczestników konferencji "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu". Podkreślano też konieczność promocji zachowań abstynenckich.

Organizatorami spotkania, które odbyło się w piątek (26 maja) w Sejmie, były Parlamentarny Zespół ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Otwierając konferencję, podkreślał, że wielu Polaków ma problemy z nadużywaniem alkoholu, wzrasta też spożycie alkoholu. - Kwestia alkoholizmu to nie tylko wymiar indywidualnych tragedii, ale także sprawa wspólnoty narodowej i sprawa o wymiarze ogólnopaństwowym - powiedział.

Kuchciński przypomniał, że Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2017 Rokiem Troski o Trzeźwość Narodu. - Pomijając już szkody ekonomiczne, które dla każdego państwa niesie alkoholizm, trzeba wyraźnie zaznaczyć, że jest on również wymierzony w naszą wolność - stwierdził.

Również metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski - nawiązując do książki "Osoba i czyn" Jana Pawła II wydanej w 1969 r. - powiedział, że wolność to możliwość stanowienia o swoim losie. Podkreślał, że człowiek uzależniony nie może o sobie stanowić, nie panuje nad sobą, a "jego wybory w świetle sumienia są zachwiane, a na pewno pozbawione "tego ostrego, bardzo ważnego rozróżnienia między tym co dobre a złe".

 - Ratowanie wolności naszego narodu, jej tworzenie domaga się właśnie tego, żeby ludzie mogli w pełni o sobie stanowić poprzez struktury samoposiadania, samopanowania i jasnej wizji, gdy chodzi o świat wartości - powiedział Jędraszewski.

Zdaniem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła należy rozważyć zmiany prawne w zakresie dostępności do alkoholu w Polsce. - Alkohol można kupić po prostu wszędzie - w każdym sklepie, sklepiku, stacji benzynowej; gdzie się nie obejrzeć, jest on dostępny praktycznie o każdej porze dnia i nocy" - powiedział.  - To jest jeden z głównych czynników nadmiernego spożycia alkoholu - ocenił.

Radziwiłł wskazał, że na łatwą dostępność do alkoholu wpływa również jego niska cena. - Alkohol w Polsce w tej chwili jest tak tani, jak nigdy i to też trzeba dostrzec - powiedział. Minister ocenił, że należy również ograniczyć możliwości reklamy alkoholu.

Prof. Krzysztof Wojcieszek z Pedagogium Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przekonywał, że potrzebny jest Narodowy Program Trzeźwości. Wskazał, że wśród celów tego programu powinno być zmniejszenie dostępności do napojów alkoholowych oraz ograniczenie ich reklamy. - Problemy alkoholowe wynikają z licznych zniekształceń historycznych i zakorzeniły się w naszej narodowej kulturze. Nie sprowadzają się wyłącznie do kwestii zdrowia - ocenił.

Szacuje się, że w Polsce uzależnionych od alkoholu jest 600-740 tys. osób, a nadużywa alkoholu (czyli pije w sposób szkodliwy) ok. 3 mln osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH