Komitet "Stop aborcji": wybierzmy posłów "przyjaznych życiu"

Członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji" namawiają, by w nadchodzących wyborach parlamentarnych głosować na osoby "przyjazne życiu". Wskazówką dla wyborców będą certyfikaty wydawane przez Komitet na podstawie stosunku kandydatów do aborcji.

- Naszym celem jest 460 posłów przyjaznych życiu w przyszłym Sejmie - mówił w środę (24 sierpnia) Jacek Sapa z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji".

Dodał, że dla Komitetu nie jest ważne, z której listy startuje kandydat, ani jaka jest jego przynależność partyjna: liczy się stosunek do "najważniejszych wartości".

Aleksandra Michalczyk z Komitetu "Stop aborcji" wyjaśniła, że podstawowym wyznacznikiem wobec kandydatów, którzy byli posłami w obecnej kadencji Sejmu, będzie to, jak głosowali 1 lipca, gdy rozstrzygały się losy obywatelskiego projektu ustawy zakazującej aborcji. Kandydaci, którzy nie zasiadali w Sejmie w tej kadencji, aby otrzymać certyfikat, będą musieli podpisać deklaracje, w której zobowiążą się do podejmowania zdecydowanych działań na rzecz ochrony życia i wzmocnienia "wartości rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny".

Informacje o kandydatach przyjaznych życiu będzie można znaleźć w internecie, m.in. na stronie nienarodzeni.org.pl. Komitet zamierza też przygotować spoty informujące o akcji, które emitowane będą w sieci. Jak zapowiedział Sapa, akcja rozpocznie się, gdy ostatecznie zatwierdzone zostaną listy wyborcze.

Na początku lipca Sejm skierował do dalszych prac w komisji obywatelski projekt ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, całkowicie zakazujący aborcji. W piątek komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się za odrzuceniem projektu.

W myśl obecnie obowiązujących (od 1993 r.) przepisów, aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (w obu przypadkach do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki) lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu. Projekt Komitetu "Stop aborcji" likwiduje te wyjątki. Autorzy projektu chcą także zmiany tytułu obowiązującej ustawy na: "O ochronie życia ludzkiego od poczęcia".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH