Komisja zdrowia za wpisaniem zadań dot. zdrowia psychicznego do NPZ Sejmowa komisja zdrowia poparła poprawki do ustawy o zdrowiu publicznym Fot. Archiwum RZ

Sejmowa komisja zdrowia poparła poprawki do ustawy o zdrowiu publicznym. Te zakładają m.in., że zadania dotyczące profilaktyki i edukacji w obszarze ochrony zdrowia psychicznego będą realizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym zawiera regulacje, które mają poprawić stan zdrowia publicznego. Podstawą działań będzie przyjęty przez rząd dokument strategiczny dla zdrowia publicznego - Narodowy Program Zdrowia (NPZ). Pierwszy NPZ ma objąć lata 2016-2020.

Od dłuższego czasu ożywione dyskusje wywołuje kwestia wpływu NPZ na realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP). Posłowie PiS, a także środowisko lekarskie sygnalizowali wielokrotnie, że rozwiązania zawarte w projekcie doprowadzą do wchłonięcia NPOZP przez Narodowy Program Zdrowia, co - ich zdaniem - grozi wstrzymaniem zmian w lecznictwie psychiatrycznym w Polsce.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Marian Zembala zapowiedział, że NPOZP zostanie utrzymany w kolejnych latach.

Propozycję wyłączenia z NPOZP zadań dotyczących profilaktyki i promocji zdrowia skrytykowało we wtorek Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Były minister zdrowia Marek Balicki mówił, że przeciwko planom resortu zdrowia opowiedziała się działająca przy MZ Rada ds. Zdrowia Psychicznego, która jest za kontynuacją NPOZP w obecnym kształcie.

Wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera, odpowiedzialna za przygotowanie projektu ustawy o zdrowiu publicznym, podkreślała w środę w Sejmie, że projektowana ustawa uzupełnia istniejący system opieki zdrowotnej. Jak mówiła, dotychczasowe regulacje prawne dotyczyły przede wszystkim osób chorych.

- Brakowało jasnego sygnału, że profilaktyka i edukacja zdrowotna, czy też promocja zdrowia, rehabilitacja i zapobieganie chorobom są ogromnym wyzwaniem i wymagają wzmocnienia - mówiła.

Podczas posiedzenia komisji podkreśliła, że resort prowadził rozmowy ze środowiskiem psychiatrów, podczas których wspólnie zdecydowano o wprowadzeniu do projektu poprawek, które są teraz proponowane przez posłów PO. Oceniła też, że zapisanie zadań z zakresu zdrowia psychicznego zarówno w NPZ, jak i NPOZP, daje gwarancję, że będą one realizowane.

Przeciwni przeniesieniu zadań NPOZP z zakresu edukacji, profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego do NPZ byli posłowie PiS. Józefa Hrynkiewicz wskazywała, że może to spowodować, iż nadal będzie rozwijana opieka psychiatryczna prowadzona w dużych jednostkach szpitalnych zamiast w środowisku pacjenta. Małecka-Libera odpowiadała, że to właśnie ustawa o zdrowiu publicznym ma umożliwić tworzenie środowiskowych centrów opieki, o co środowisko psychiatrów zabiegało od lat.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH