Komisja za poprawką do ustawy umożliwiającej NFZ aneksowanie umów

Sejmowa komisja zdrowia zaproponowała kolejną poprawkę do projektu nowelizacji ustawy, który ma m.in. umożliwić NFZ aneksowanie umów ze świadczeniodawcami na 2014 r., bez konieczności przeprowadzania nowych konkursów. Poprawka dotyczy poradni przyszpitalnych.

Jak powiedział Jarosław Katulski (PO), wiceprzewodniczący komisji zdrowia, poprawka umożliwia tworzenie poradni przyszpitalnych jako odrębnych podmiotów, z którymi NFZ będzie musiał podpisywać kontrakty. Większość posłów PO głosowała przeciw tej poprawce - zaznaczył.

Podczas posiedzenia komisji wiceminister zdrowia Sławomir Neumann oświadczył, że poprawki nie popiera MZ. O tym, czy ostatecznie zostanie ona wprowadzona do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, zdecyduje Sejm podczas głosowania.

Poparcie noweli, która wprowadza także kompleksowość leczenia jako kolejne kryterium otrzymania kontraktu z NFZ przez przychodnie i szpitale, zapowiedziały kluby PO, PSL i TR. PIS wstrzyma się od głosu, a SLD jest przeciwny.

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz mówiła dziennikarzom, że z końcem tego roku kończy się znaczna część wieloletnich umów ze świadczeniodawcami. Jak podkreślała, nadal nie ma nowych rozporządzeń ministra zdrowia określających koszyki świadczeń, więc NFZ nie może wydać zarządzeń stanowiących podstawę do ogłoszenia postępowań konkursowych, aby wyłonić szpitale i przychodnie, udzielające świadczenia w ramach kontraktów z NFZ w 2014 r. Dodała, że rozwiązaniem byłoby więc aneksowanie obecnie obowiązujących umów.

Projekt przewiduje, że NFZ na stałe otrzyma możliwość aneksowania umów ze szpitalami i przychodniami, bez potrzeby przeprowadzania konkursów. Za zgodą prezesa NFZ umowę będzie można przedłużyć na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. W przypadku umów, które wygasają pod koniec 2013 r., będzie można je aneksować jedynie do końca 2014 r. W rezultacie w ciągu 2014 r. byłyby przeprowadzane nowe konkursy i podpisywane nowe kontrakty ze świadczeniodawcami.

Nowe rozwiązania zakładają wprowadzenie do ustawy pojęcia "ciągłości" i "kompleksowości" - jako kolejnych kryteriów oceny ofert złożonych w konkursie na zawarcie umowy z NFZ. Jak uzasadnia resort, chodzi o premiowanie tych świadczeniodawców, którzy zapewniają pacjentowi możliwość realizacji procesu diagnostycznego lub terapeutycznego w ramach jednej placówki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH