Komisja sejmowa proceduje ustawę o prawach pacjenta, NIL przeciw

Sejmowa Komisja Zdrowia procedowała we wtorek (1 marca) nowelizację ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia komisji przekonywał, że wprowadzi ona niekonstytucyjne rozwiązania.

– Proponowane rozwiązanie nie jest rozwiązaniem skandynawskim, jest jego karykaturą, nie jest zgodne z oczekiwaniami samorządu. Najlepiej byłoby, gdyby nowelizacja nie była głosowana i wprowadzona, bo może być obiektem rozważań konstytucyjnych – mówił Konstanty Radziwiłł.

Wskazywał, że w projekcie brakuje rozwiązań, tych stosowanych w Skandynawii, które zabezpieczają odszkodowanie pacjentom dotkniętym niepożądanymi zdarzeniami medycznymi, w wyniku których ucierpiało ich zdrowie.

– Przez długie lata zostaniemy na takiej ścieżce jak w USA: koszty ochrony zdrowia rosną a pacjenci nie są traktowani jak na to zasługują – przekonywał wiceprezes Radziwiłł.

Posłanka Halina Olendzka (PiS) też twierdziła, że projekt może być niezgodny z konstytucją, i nie zabezpiecza interesów pacjentów.

– Ubezpieczyciele będą proponowali jak najniższe odszkodowania. Projekt jest niezgodny z kodeksem postępowania cywilnego. Nie jest dobry ani dla pacjenta ani dla budżetu. Pacjent może iść do sądu, ale będzie wolał uproszczoną drogę i szybkie odszkodowanie, ale to nie będzie odszkodowanie takie jakiego by oczekiwał – rozważała posłanka.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc tłumaczył, że projekt ustawy o prawach pacjenta nie przenosi wprost rozwiązań skandynawskich, ale też polski system ochrony zdrowia dość istotne różni się od skandynawskiego.

– Projekt wzorowany jest nie tylko na rozwiązaniach skandynawskich, ale np. też na francuskich. Relacja dochodu per capita do krajów gdzie są możliwości pozasądowego dochodzenia roszczeń, wypada na niekorzyść Polski. Trzeba mierzyć siły na zamiary – uzasadniał stanowisko minister Szulc.

Dodał: – Chcieliśmy uniknąć szaleństwa odszkodowań. Jeżeli spojrzymy na kwoty zasądzanych teraz odszkodowań, długość procedowania, powstawanie specjalistycznych kancelarii walczących o odszkodowania, to jest to wstęp tego do czego dojdziemy, jeśli nie przyjmiemy rozwiązań – dodał.

Komisja opowiedziała się za poprawką zmieniającą wyrażenie błąd medyczny na zdarzenie medyczne.

Konstanty Radziwiłł krytykował tę zmianę: –Trudno wyobrażać sobie odszkodowania za zdarzenia medyczne. To złe słowo. Odszkodwanie – raczej za niepożądane skutki zdarzeń medycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH