Komisja: prace nad projektem SLD ws. klauzuli sumienia będą kontynuowane

Projekt SLD stanowiący, że gdy lekarz poinformuje zatrudniającego go świadczeniodawcę o możliwości odmowy świadczenia z powodu klauzuli sumienia, ten umowę gwarantującą jego wykonanie będzie musiał podpisać z podwykonawcą, może być dalej procedowany - uznała sejmowa komisja ustawodawcza.

Komisja rozpatrywała projekt, który do Sejmu wpłynął w lipcu ub.r. Wtedy przeprowadzona m.in. przez władze Warszawy kontrola w publicznym szpitalu im. Św. Rodziny wykazała, że dyrektor placówki prof. Bogdan Chazan, powołując się na klauzulę sumienia, odmówił wykonania aborcji mimo wskazań medycznych oraz nie wskazał pacjentce - do czego zobowiązywały go przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie zabieg można byłoby wykonać.

Reprezentujący wnioskodawców poseł Marek Balt (SLD) wyjaśnił, że proponowana zmiana ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty nie narusza ich prawa do korzystania z klauzuli sumienia, a jej celem jest zapewnienie obywatelom dostępu do legalnych świadczeń, gdy lekarz powoła się na klauzulę i odmówi wykonania danego świadczenia. Projekt wyłącza też klauzulę sumienia w przypadkach wydawania opinii i orzeczeń, skierowań oraz wystawiania recept.

O wstrzymanie prac nad projektem wniosło Biuro Legislacyjne, które wskazało, że może on naruszać przepisy Konstytucji dotyczące m.in. wolności sumienia.

- Co więcej, składanie przez lekarzy informacji o możliwości skorzystania z klauzuli sumienia już na gruncie obowiązujących przepisów budzi wątpliwości co do zgodności z art. 53 ust. 7 Konstytucji, który stanowi, że nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania - oceniło BL.

BL przypomniało, że Trybunał Konstytucyjny nie rozpatrzył jeszcze złożonej przez Naczelną Radę Lekarską skargi konstytucyjnej dotyczącej obecnych ograniczeń możliwości powoływania się na klauzulę, więc zasadnym byłoby poczekanie na wyrok w tej sprawie.

Podobne zastrzeżenia zgłosiło Biuro Analiz Sejmowych, które wskazało ponadto, że propozycja Sojuszu prowadzi do przerzucenia na podmioty lecznicze spoczywającego na państwie obowiązku zapewnienia dostępu do świadczeń zdrowotnych, co do których lekarze mogą zgłaszać sprzeciw sumienia.

W opinii BAS, obecnie istnieją inne instrumenty umożliwiające taką organizację systemu ochrony zdrowia, aby możliwe było zarówno zabezpieczenie autonomii lekarza w zakresie podejmowania interwencji medycznych, a jednocześnie dające pacjentowi gwarancję uzyskania określonego świadczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH