Komisja Zdrowia debatuje nad projektem dot. in vitro

Sejmowa Komisja Zdrowia zajmuje się we wtorek (26 maja) projektem dot. in vitro, rozpatrując sprawozdanie podkomisji. Pierwsza poprawka została zgłoszona już do tytułu ustawy, który brzmi: "o leczeniu niepłodności". Posiedzenie przebiega burzliwie; zarządzono godzinną przerwę.

Poprawkę do tytułu zgłosił Czesław Hoc (PiS), który wskazywał, że jest on niewłaściwy, ponieważ in vitro nie jest metodą leczenia niepłodności. Ostatecznie tytuł nie uległ zmianie.

Pojawiły się natomiast zarzuty, że posłowie PiS celowo opóźniają procedowanie nad projektem.

Krystyna Skowrońska (PO) stwierdziła, że rzetelność pracy nad projektem wymaga dostarczenia posłom poprawek, by mogli się z nimi zapoznać i złożyła wniosek formalny o przerwę. Przewodniczący komisji zarządził godzinną przerwę w obradach, by zostały przygotowane wydruki z poprawkami.

Wcześniej, podsumowując prace podkomisji, jej przewodniczący Grzegorz Sztolcman (PO) powiedział, że najistotniejsze założenia projektu to m.in. zapis, że in vitro nie będzie metodą pierwszego wyboru - będzie można skorzystać z niej, gdy inne metody leczenia niepłodności nie przyniosą rezultatów. Kluczowa ma być dostępność metody dla małżeństw i par pozostających we wspólnym pożyciu.

Ustawa, jak mówił, wprowadza prawną ochronę zarodków, przewiduje możliwość tworzenia maksymalnie sześciu zarodków oraz zakłada stworzenie akredytowanych przez resort zdrowia centrów leczenia niepłodności.

10 kwietnia posłowie skierowali do dalszych prac w Komisji Zdrowia dwa projekty - rządowy i autorstwa posłów SLD. Ta pod koniec kwietnia powołała podkomisję do ich rozpatrzenia. Posiedzenia podkomisji były dwukrotnie odwoływane. Na przygotowanie sprawozdania marszałek Sejmu dał komisji zdrowia czas do 9 czerwca br. Ostatecznie podkomisja rozpatrzyła je na posiedzeniu 13 maja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH