NIL/Rynek Zdrowia | 25-11-2019 13:10

Komisja Stomatologiczna NRL apeluje o "wydobycie stomatologii z niszy"

Stomatolodzy zrzeszeni w Naczelnej Izbie Lekarskiej apelują do decydentów o wydobycie stomatologii z niszy, w jakiej - jak twierdzą - znalazła się z powodu braku uwagi władz publicznych. Przykłady marginalizowania były wielokrotnie zgłaszane przez samorząd lekarski - zaznaczają stomatolodzy.

Poziom nakładów na publiczną stomatologię, wynoszący 2 proc. ogólnych nakładów NFZ na świadczenia zdrowotne, jest "porównywalny z nakładami na obsługę administracyjną Funduszu - wskazują stomatolodzy. Fot. Materiały prasowe

Jak podkreśla Komisja, niezwykle niebezpieczne może okazać się w szczególności zakorzenienie się mitu o samowystarczalności stomatologii jako dziedziny silnie skomercjalizowanej.

"Z faktu, iż większość lekarzy dentystów zatrudnionych jest poza systemem świadczeń publicznych, oraz faktycznego braku możliwości zagwarantowania pełnej gamy świadczeń jako gwarantowanych, nie wynika w żadnej mierze brak konieczności troski instytucji państwa o kształcenie podyplomowe lekarzy dentystów czy adekwatny do wyzwań poziom nakładów na publiczne leczenie stomatologiczne" - czytamy w apelu.

Stomatolodzy zaznaczają, że poziom nakładów na publiczną stomatologię, wynoszący 2 proc. ogólnych nakładów NFZ na świadczenia zdrowotne, jest "porównywalny z nakładami na obsługę administracyjną Funduszu" i "trudny do opatrzenia stosownym określeniem".

Dodają, że jako 22-procentowa część społeczności lekarskiej uzyskują zaledwie 3-procentowy udział w liczbie przyznawanych rezydentur. Zauważają, że w tym kontekście projektowane zapisy nowelizujące ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ułatwiające zatrudnianie specjalistów spoza Unii Europejskiej, będą nosiły wyraźnie dyskryminujący polskich stomatologów charakter.

"Apelujemy do ministra zdrowia o otwartość na wszelkie rozwiązania ułatwiające dostęp do procesu specjalizacji, jakie będą możliwe do ustanowienia w nowym rozporządzeniu specjalizacyjnym. Jednak najlepsze nawet rozwiązania niepoparte nakładami na ich realizację nie spełnią swego zadania" - konstatują w apelu.