Komisja MZ negatywnie o refundacji nowego leku na raka trzustki Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł nie podjął jeszcze decyzji w sprawie refundacji nowego leku na raka trzustki. Fot. PTWP

Komisja ekonomiczna resortu zdrowia negatywnie odniosła się do refundacji nowego leku na raka trzustki, minister nie podjął jednak jeszcze decyzji w tej sprawie - wynika z informacji przekazanej przez rzeczniczkę prasową ministra zdrowia Milenę Kruszewską.

Niedawno zakończyły się kolejne negocjacje na ten temat z producentem preparatu. Chodzi o nab-paklitaksel, jedyny zarejestrowany w ostatnich latach preparat przeznaczony dla pacjentów z przerzutowym gruczolakiem trzustki. Lek ten stosowany jest w skojarzeniu z gemcytabiną.

Z najnowszych badań opublikowanych w styczniu 2016 r. podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego w San Francisco wynika, że nab-paklitaksel w skojarzeniu z gemcytabiną w pierwszej i drugiej linii leczenia wydłuża medianę przeżycia chorych o prawie trzy miesiące. O ile w przypadku gemcytabiny stosowanej samodzielnie mediana przeżycia chorych wynosi 9,9 miesięcy, to skojarzenie nab-paklitakselu z gemcytabiną wydłuża ją do 12,8 miesięcy.

Według Pancreatic Cancer Action Network kłopot z leczeniem trzustki polega na tym, że nie ma dużego wyboru leków. W efekcie rak trzustki to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. W USA zaledwie 7 proc. chorych przeżywa 5 lat, a co piąty żyje rok. Tylko nieliczni żyją dłużej, bo w tym nowotworze jest to ewenement.

- Minister zdrowia nie podjął jeszcze decyzji pozytywnej lub negatywnej, jednak komisja ekonomiczna ministerstwa zdrowia podjęła uchwałę, w której wyraziła negatywne stanowisko w tej kwestii - podkreśla Milena Kruszewska.

W ministerstwie zdrowia dwukrotnie odbyły się negocjacje pomiędzy komisją ekonomiczną i firmą Celgene, która złożyła wniosek o objęcie refundacją nab-paklitakselu w skojarzeniu z gemcytabiną w leczeniu pierwszego rzutu przerzutowego gruczolakoraka trzustki u dorosłych w ramach programu lekowego. Powołano się na kryteria określone w art. 19 ustawy o refundacji leków, wśród których jednymi z najważniejszych są koszty terapii.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na posiedzeniu 2 listopada 2015 r. uznała, że "niewielki zysk kliniczny w połączeniu z wysokimi kosztami leczenia nab-paklitakselem sprawia, że wnioskowana technologia nie jest technologią kosztowo efektywną".

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała nab-paklitaksel w skojarzeniu z gemcytabiną w pierwszej linii leczenia we wrześniu 2013 r. W Unii Europejskiej ten schemat terapii dopuszczono do użycia na początku 2014 r.

Powołano się wtedy na badania kliniczne wykazujące, że taka terapia zwiększa okres wolny od progresji choroby i wydłuża życie chorych średnio o prawie dwa miesiące, co w przypadku tego nowotworu, wyjątkowo trudnego do leczenia, jest dość długim okresem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH