Komisja Europejska: nowe przepisy będą skuteczniej zwalczać tzw. dopalacze

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek (17 września) projekt przepisów, które mają umożliwić Unii Europejskiej skuteczniejszą walkę z dopalaczami - nowymi substancjami psychoaktywnymi stosowanymi zamiast nielegalnych narkotyków.

Na podstawie przepisów proponowanych przez Komisję szkodliwe substancje psychoaktywne będą szybko wycofywane z rynku bez uszczerbku dla ich legalnego wykorzystania do celów przemysłowych i handlowych. Wniosek opracowano po ostrzeżeniach Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) oraz Europolu dotyczących skali tego zjawiska, a także po publikacji sprawozdania z 2011 r., w którym stwierdzono, że obecny unijny mechanizm przeciwdziałania problemowi nowych substancji psychoaktywnych wymaga wzmocnienia (IP/11/1236).

Wniosek w sprawie nowych przepisów przedstawiła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding wraz z wiceprzewodniczącym Antonio Tajanim oraz komisarzem Tonio Borgiem.

- Dopalacze stanowią coraz większy problem w Europie i zagrażają przede wszystkim młodym ludziom. W sytuacji pozbawionego granic rynku wewnętrznego do rozwiązania tego problemu potrzebne są wspólne przepisy UE - oceniła Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości. 

W latach 2009-2012 liczba nowych substancji psychoaktywnych na terenie UE potroiła się. Substancje te są coraz łatwiej dostępne przez internet i szybko rozpowszechniane wśród państw członkowskich: 80 proc. nowych substancji psychoaktywnych wykrywa się w więcej niż jednym państwie UE.

Według badania Eurobarometru z 2011 r. na temat stosunku młodzieży do narkotyków, 5 proc. młodych ludzi w UE zażyło takie substancje przynajmniej raz w życiu. Najwięcej takich osób było w Irlandii - 16 proc., w Polsce i w Wielkiej Brytanii - blisko 10 proc. 

Dlatego, zdaniem Komisji Europejskiej, Europa musi działać w sposób skuteczny i zdecydowany. Obecny system wykrywania i zakazywania tych nowych narkotyków, ustanowiony w 2005 r., nie spełnia oczekiwań. Wniosek Komisji ma usprawnić i przyspieszyć unijne działania w zakresie przeciwdziałania nowym substancjom psychoaktywnym, ponieważ zapewni szybsze procedury - obecnie objęcie danej substancji zakazem w UE zajmuje przynajmniej dwa lata. W przyszłości Unia będzie w stanie wprowadzić taki zakaz w ciągu 10 miesięcy, a w wyjątkowych sytuacjach procedura ta zostanie jeszcze skrócona.

Wprowadzony zostanie też bardziej proporcjonalny system, który pozwoli na stosowanie stopniowego podejścia, dzięki któremu substancje, które stwarzają umiarkowane zagrożenie, zostaną objęte ograniczeniami na rynku konsumenckim, natomiast substancje stanowiące duże zagrożenie - pełnymi ograniczeniami rynkowymi. Tylko najbardziej szkodliwe substancje, które stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia konsumentów, zostaną poddane przepisom prawa karnego, jak w przypadku nielegalnych narkotyków.

Aby wniosek Komisji stał się obowiązującym prawem, musi zostać przyjęty przez Parlament Europejski i państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH