Komisja Europejska: Unia nie dofinansowuje badań wiążących się z niszczeniem zarodków

Unijne fundusze nie mogą być używane do wyprowadzania nowych linii komórek macierzystych ani na badania wiążące się z niszczeniem ludzkich zarodków - poinformowała PAP Komisja Europejska. Ponadto, unijne przepisy nakazują autoryzację i kontrolę banków tkanek.

"Jedynym stosowanym obszarem badań są dla nas badania związane z komórkami macierzystymi ludzkich zarodków, generalnie w medycynie regeneracyjnej. Prawo dotyczące badań z komórkami macierzystymi ludzkich zarodków jest różne w różnych krajach członkowskich UE" - napisał w informacji opublikowanej przez PAP we wtorek (23 kwietnia) rzecznik KE ds. badań Michael Jennings.

Unijne ramy dotyczące współfinansowanych przez UE programów badawczych przewidują określone zasady w tym zakresie. "Po pierwsze, respektowane są przepisy krajów, w których badania są przeprowadzane. Ponadto, wszystkie projekty muszą być naukowo uzasadnione (...) i przejść rygorystyczny przegląd pod kątem etycznym. Unijne fundusze nie mogą być też używane do wyprowadzania nowych linii komórek macierzystych albo na badania wiążące się z niszczeniem zarodków" - wymienił rzecznik.

Dodał, że KE zaproponowała takie zasady także dla przyszłych projektów badawczych wspófinansowanych przez UE w ramach programu Horyzont 2020 na lata 2014-2020.

To również Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w 2011 r., że ludzkie embrionalne komórki macierzyste, których pozyskanie wiąże się ze zniszczeniem embrionu, nie mogą być opatentowane.

Unijne prawo nakazuje zapewnienie wysokiej jakości i bezpieczeństwa wszystkich ludzkich narządów, tkanek i komórek ludzkich, jeżeli są wykorzystywane do przeszczepów czy badań medycznych. Reguluje to "dyrektywa w sprawie ustalenia norm jakości i bezpiecznego oddawania, pobierania, testowania, przetwarzania, konserwowania, przechowywania i dystrybucji tkanek i komórek ludzkich" z 2004 r.

Dyrektywa dotyczy również komórek rozrodczych, tkanek embrionalnych i tkanek płodu. W styczniu KE uruchomiła wobec Polski procedurę o naruszenie unijnego prawa w związku niewdrożeniem tej części dyrektywy, która odnosi się właśnie do tych kategorii komórek. Jak poinformowała we wtorek PAP KE, Polska odpowiedziała KE w tej sprawie pod koniec marca; Komisja nie chciała jednak zdradzać treści odpowiedzi ze względu na trwającą procedurę.

Zgodnie z tą dyrektywą państwa UE mają zapewnić, by pobieraniem i badaniem tkanek oraz komórek zajmowały się osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Banki tkanek powinny być autoryzowane i kontrolowane przez właściwe organy. Kraje mają też stworzyć systemy monitorowania tego, co dzieje się z tkankami i przechowywać informacje przynajmniej przez 30 lat.

Według dyrektywy oddawanie tkanek i komórek musi być dobrowolne i nieodpłatne. Dawcy mogą jednak otrzymywać odszkodowanie, które musi ograniczać się wyłącznie do pokrycia kosztów i niedogodności związanych z samym procesem oddawania (np. koszty podróży).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH