Komisja Europejska: 446 mln euro na ochronę zdrowia, w tym kwota dla Polski

Komisja Europejska (KE) zaproponowała w środę (9 listopada) nowy program na rzecz ochrony zdrowia w budżecie UE na lata 2014-2020. KE proponuje na ten cel 446 mln euro. W mniej rozwiniętych krajach, w tym Polsce, program ochrony zdrowia pokryje 80 proc. kosztów projektów.

Program "Zdrowie na rzecz wzrostu gospodarczego" ma współfinansować i uzupełniać działania państw unijnych na rzecz rozwoju nowoczesnych i bardziej ekonomicznych systemów ochrony zdrowia, poprawy dostępu do wysokiej jakości i bezpiecznej opieki zdrowotnej, promocji zdrowia i zapobiegania chorobom oraz ochrony Europejczyków przed "transgranicznymi" zagrożeniami dla zdrowia.

KE chce m.in. w ramach tego programu współfinansować akcje na rzecz walki z paleniem, nadużywaniem alkoholu lub otyłością albo programy pozwalające na wczesne wykrycie chorób nowotworowych. Zamierza również współfinansować projekty mogące skoordynować działania krajów ze sobą sąsiadujących, w reakcji na zagrożenia dla zdrowia, m.in. poprzez wspólny zakup sprzętu medycznego.

KE przewiduje na cały ten program 446 mln euro w latach 2014-2020, z czego najwięcej, bo prawie połowa ma zostać przeznaczona na rozwój systemów ochrony zdrowia. Według propozycji KE, unijne środki będą przeznaczone dla wszystkich państw UE, dla krajów kandydujących do Unii, dla państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz krajów objętych unijną polityką sąsiedzką.

Jak obecnie, unijne środki będą przyznawane w formie grantów administracjom publicznym albo organizacjom pozarządowym. W propozycji KE współczynnik unijnego dofinansowania został ustalony na 60 proc. całego kosztu projektu lub akcji.

W wyjątkowych przypadkach, np. w państwach o niskim PKB, może on wzrosnąć do 80 proc. całkowitego kosztu projektu. Oznacza to, że kraje bogate, np. Niemcy, w mniejszym stopniu skorzystają z unijnej pomocy, podczas gdy kraje takie jak Polska skorzystają bardziej.

Są to kolejne propozycje finansowania unijnej polityki po 2013 roku w nowym wieloletnim budżecie UE 2014-20, po przedstawionych już tej jesieni przez Komisję Europejską programach dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej, polityki spójności, transportu czy energii.

Propozycje muszą jeszcze zostać omówione i przyjęte przez Radę Ministrów i Parlament Europejski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH