Komisarz UE: mniej powiadomień o groźnych produktach

W UE w 2011 r. spadła po raz pierwszy liczba powiadomień o niebezpiecznych produktach - ogłosił we wtorek (8 maja) komisarz ds. ochrony konsumentów John Dalli w dorocznym unijnym raporcie o systemie ostrzegania o niebezpiecznych i wycofanych z rynku towarach (RAPEX).

Powiadomień o takich wyrobach było w ub. r. 1803, co oznacza spadek o 20 proc. w porównaniu z 2010 r., kiedy było ich 2244. Zgłoszenie do systemu jest równoznaczne z wycofywaniem produktu z rynku i jego zniszczeniem.

Dalli przekonywał, że spadek liczby powiadomień, który odnotowano po raz pierwszy od wprowadzenia osiem lat temu systemu RAPEX, to wynik jego większej efektywności, koordynacji różnych instytucji w krajach UE, w tym unijnych służb celnych, a także współpracy z krajami-dostawcami produktów. Te ostatnie to przede wszystkim Chiny. Największa liczba powiadomień (54 proc.) o produktach w systemie RAPEX dotyczyła w 2011 r. towarów z tego kraju - podobnie było w poprzednich latach.

W ub. r. 19 proc. powiadomień dotyczyło towarów wyprodukowanych w UE, w tym 1 proc. powiadomień dotyczył polskich towarów. To dowód - jak zauważył Dalli - że niektórzy europejscy producenci wciąż próbują obchodzić unijne standardy.

Najwięcej powiadomień (423) dotyczyło w 2011 r. odzieży i tekstyliów, których noszenie groziło m.in. podrażnieniem skóry. Na drugim miejscu znajdowały się zabawki (324 powiadomienia), a następnie: pojazdy silnikowe, urządzenia elektryczne np. wentylatory czy przedłużacze nieposiadające ochrony przed przegrzaniem się i grożące porażeniem prądem oraz kosmetyki zawierające toksyczne substancje.

RAPEX nie obejmuje żywności, którą zajmuje się inny unijny system ostrzegania. Towary kontrolowane są losowo na granicach UE, a dalsze kontrole odbywają się już na rynku unijnym. Powiadomienia do systemu przesyłają kraje Unii.

W 2011 r. najbardziej aktywna była pod tym względem Hiszpania, która przesłała 189 powiadomień. Polska zgłosiła 51 powiadomień. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH