Kolejny region z darmową komunikacją miejską w czasie alarmów smogowych W tym roku decyzje o bezpłatnej komunikacji publicznej wobec smogu podejmowały też już m.in. samorządy Krakowa i Warszawy. Fot. Fotolia

W razie alarmu smogowego na terenie działania KZK GOP kierowcy będą mogli podróżować autobusami i tramwajami bezpłatnie - na podstawie dowodu rejestracyjnego. We wtorek (31 stycznia) zdecydował o tym zarząd tego największego organizatora komunikacji na 29 samorządów woj. śląskiego.

Jak poinformował PAP wiceprzewodniczący Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego Marek Kopel, to następstwo wcześniejszej decyzji zarządu KZK GOP, aby biuro Związku opracowało zasady ew. wprowadzania bezpłatnej komunikacji w okresach największych stężeń zanieczyszczeń powietrza.

Zgodnie z propozycją przedstawioną przez biuro i przyjętą przez większość członków zarządu KZK GOP, decyzja ws. możliwości korzystania z bezpłatnej komunikacji w razie smogu będzie ogłaszana przez przewodniczącego Związku na bazie informacji i prognoz dotyczących jakości powietrza - zakładających przekroczenie poziomów alarmowych.

- Możliwość ta będzie dotyczyła osób, które zrezygnują z jazdy samochodem i pokażą swój dowód rejestracyjny - wskazał Kopel.

Możliwość darmowych przejazdów będzie wówczas dotyczyła całego obszaru działania związku, który współtworzy obecnie 29 samorządów woj. śląskiego.

Podczas dyskusji ws. zasadności wprowadzania bezpłatnej komunikacji w przypadku smogu na forum zgromadzenia KZK GOP (tworzy je 38 przedstawicieli 29 gmin) 10 stycznia zdania prezydentów były podzielone.

Wskazywano m.in. że za smog w największym stopniu odpowiada niska emisja (będąca efektem spalania paliw niskiej jakości w prymitywnych, najczęściej domowych paleniskach), zwracano też uwagę na koszty takiej decyzji - przy stosunkowo niewielkim wpływie na jakość powietrza. Podobnie niejednogłośnie mieli być we wtorek członkowie zarządu Związku.

Decyzja zarządu ws. wypracowania przez biuro KZK GOP zasad bezpłatnej komunikacji w razie smogu zapadła po pierwszym tegorocznym okresie zwiększonego zanieczyszczenia powietrza w woj. śląskim - na początku stycznia br. Wówczas w niektórych miejscach normy były przekroczone o kilkaset, a nawet o rekordowe 1500 proc. Bezpłatną komunikację miejską wprowadziły czasowo władze Rybnika i Częstochowy; w Rybniku zawieszono też zajęcia w szkołach.

Po tamtym okresie smogu władze woj. śląskiego zapowiedziały, że w następnej takiej sytuacji wprowadzą możliwość bezpłatnego przejazdu Kolejami Śląskimi. Zgodnie z ogłoszonymi w niedzielę zasadami, mogli z niej korzystać w poniedziałek we wszystkich pociągach na wszystkich liniach spółki - z wyjątkiem przygranicznego odcinka Chałupki - Bohumin - kierowcy oraz najwyżej dwie osoby im towarzyszące.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH