Kolejne samorządy dofinansują in vitro?

Radni SLD forsują pomysł finansowania sztucznego zapłodnienia. Wiele samorządów w obliczu kryzysu zapowiada cięcia wydatków, zarówno na inwestycje, jak i na pomoc socjalną. Ale są i takie, które zamierzają przeznaczyć część budżetu na zaniedbane dotąd sprawy społeczne.

Prezydent Częstochowy stara się przeforsować w Radzie Miasta projekt budżetu na 2012 roku, a w nim zagwarantowane środki (110 tys. zł) m.in. na dofinansowanie zabiegów in vitro.

- Samorząd realizuje różnego rodzaju prozdrowotne i prorodzinne programy, a przecież bezpłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. Co piątą parę w Polsce dotyka ten problem, więc jest to sprawa ważna, także dla wielu mieszkańców naszego miasta - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Paweł Klimek, dyrektor generalny Urzędu Miasta w Częstochowie.

I dodaje, że mimo, iż sprawa nie została uregulowana na szczeblu krajowym, wcale nie musi to oznaczać, iż nie powinien zajmować się nią samorząd.

- Gdyby tak było, powinniśmy zrezygnować z realizacji wielu miejskich zadań, a przecież to właśnie od gmin wymaga się, aby ze swoich budżetów zaspokajały potrzeby mieszkańców - mówi Paweł Klimek.

Śladem Częstochowy idzie także Łódź.  SLD chce tu przeznaczyć na in vitro 150 tys. zł. Zdaniem radnego Piotra Borsa dofinansowanie zaczynałoby się od 5 tys. zł, ale nie mogłoby przekroczyć połowy kosztów zabiegu. Miałyby na nie szansę rodziny, których roczny dochód nie przekracza 55 tys. zł. 

Z kolei Łukasz Naczas, radny SLD z Gniezna domaga się, by na dofinansowanie in vitro prezydent miasta wprowadził do przyszłorocznego budżetu 52 tys. zł. Przyznaje jednak, że to przedsięwzięcie jednorazowe.

Z projektem zakładającym współfinansowanie in vitro przez miasto zamierza również wystąpić poznańska radna SLD Katarzyna Kretkowska, a warszawscy działacze tej partii już zaapelowali o podobne rozwiązanie do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. We Wrocławiu pomysł zarezerwowania środków na ten cel przedstawił radny Leszek Cybulski (do niedawna z SLD, od kilku miesięcy niezależny), a w Gorzowie wywodzący się z lewicy Jerzy Wierchowicz.

Jak informuje Rzeczpospolita, decyzje dotyczące współfinansowania in vitro będą zapadały w grudniu br.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH