Koalicja Hepatologiczna apeluje o pomoc Senatu

Na wtorek (16 kwietnia) zaplanowano posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia, dotyczące sytuacji chorych na WZW B i C. Swoje opinie przedstawią eksperci w dziedzinie leczenia chorób zakaźnych.

Umieralność z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C, pomimo spadającej zapadalności, utrzymuje się w Polsce na wysokim poziomie i stale rośnie. Najpilniejszą potrzebą pacjentów ze zdiagnozowanych WZW typu C jest, zdaniem ekspertów, uzyskanie dostępu do terapii trójlekowej. Nie znalazła się ona jednak dotychczas w programie lekowym terapii przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C finansowanym przez NFZ.

Pomimo rejestracji w Polsce nowych leków (boceprewir oraz telaprewir) oraz pozytywnej rekomendacji AOTM, Ministerstwo Zdrowia wciąż nie podjęło decyzji o udostępnieniu tej terapii pacjentom, o co zabiega od miesięcy Koalicja Hepatologiczna.

Drugim kluczowym postulatem Koalicji Hepatologicznej w sprawie HCV jest zniesienie barier w dostępie do badań w kierunku wykrycia HCV. Do dziś badanie krwi anty-HCV nie znajduje się w koszyku świadczeń gwarantowanych lekarza pierwszego kontaktu.

W Polsce udało się dotychczas wykryć zakażenie jedynie u około 55 tys. osób, chociaż w ocenie Polskiej Grupy Ekspertów HCV chorych na przewlekłe wirusowe zapaleniem wątroby (z aktywną wiremią) jest co najmniej 230 tys. osób. Oznacza to, że większość z nich nie jest świadoma swojego stanu zdrowia ani zagrożenia, jakie stanowi dla innych.

Zapalenie wątroby typu C, często nazywane wirusową bombą zegarową, uznane zostało przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jedno z największych globalnych zagrożeń epidemiologicznych. W Polsce HCV stanowi jeden z trzech najpoważniejszych problemów zdrowia publicznego, obok otyłości i wyzwań demograficznych. 80 proc. polskich chorych z wirusowym zapaleniem wątroby typu B (WZW B) wciąż leczonych jest lamiwudyną

Od trzech lat trwa batalia pacjentów o wyeliminowanie z programu leczenia WZW B przestarzałej terapii oraz zapewnienie pacjentom dostępu do nowoczesnych terapii w pierwszej linii leczenia, zgodnie z wytycznymi polskimi i europejskimi.

Zdaniem Koalicji Hepatologicznej, odpowiedzialność zapewnienia odpowiedniej, najskuteczniejszej opieki medycznej dla pacjentów z WZW typu B i C spoczywa na publicznym systemie ochrony zdrowia, ponieważ w znacznej większość przypadków do zakażeń wirusami HBV i HCV doszło w trakcie zabiegów medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH