Koalicja Alzheimerowska: potrzebny narodowy plan leczenia i opieki nad chorymi

Koalicja Alzheimerowska postuluje jak najszybsze wprowadzenie w Polsce Narodowego Planu Alzheimerowskiego, który wytyczy standardy diagnostyki, leczenia i opieki nad chorymi.

Przypomniano o nim w piątek (21 września), w Światowym Dniu Choroby Alzheimera. Przedstawiciele powołanej w sierpniu 2011 r. Koalicji Alzheimerowskiej rozmawiali na konferencji w Warszawie o problemach osób chorych oraz ich opiekunów, a także o możliwościach udzielenia im skuteczniejszej  pomocy.

Alicja Sadowska, przewodnicząca zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera przypomniała, że w lutym 2009 r. Parlament Europejski przyjął deklarację wzywającą do uznania tej choroby za priorytet polityki zdrowotnej i zalecił opracowanie narodowych planów. Dodała, że już 13 krajów wdraża przyjęte plany narodowe, podczas gdy w Polsce nie prowadzi się prac nad takim dokumentem.

Dodała, że koalicja w ub. r. przygotowała propozycję założeń narodowego planu, którą przekazała do resortu zdrowia.

Brak odpowiednich ośrodków dziennej i całodobowej opieki, mała liczba specjalistycznych poradni, zbyt długi okres od wystąpienia pierwszych objawów do rozpoznania choroby i wdrożenia odpowiedniego leczenia, brak efektywnej refundacji leków oraz wystarczającej wiedzy na temat choroby i jej społecznych skutków, także wśród osób kształtujących w Polsce politykę zdrowotną i społeczną - to niektóre z głównych problemów, o których mówiła Sadowska.

Według koalicji, założeniem planu powinno być stworzenie modelowych ośrodków pomocy medycznej dla chorych, zatrudniających geriatrów, neurologów, psychiatrów i psychologów, opracowanie programu terapeutycznego, wprowadzenie badań przesiewowych (testów pamięci) dla osób po 65 roku życia. Plan powinien również przewidywać opracowanie standardów opieki, a także stworzenie szerokiej sieci specjalistycznych placówek całodobowych, dziennych oraz grup terapeutycznych dla osób we wczesnym stadium choroby.

- Konieczne jest też wsparcie finansowe opieki nad chorymi przebywającymi w domu oraz zapewnienie chorym i opiekunom udziału w specjalistycznych turnusach rehabilitacyjno-wypoczynkowych - mówiła Sadowska.

Zwróciła też uwagę na potrzebę dostępu chorych do nowoczesnych, w pełni refundowanych leków.

Prof. Andrzej Szczudlik, prezes Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego zaznaczył, że narodowy plan musi być ponadresortowy i obejmować m.in. ministerstwo zdrowia, pracy i polityki społecznej, nauki i szkolnictwa wyższego. Dodał, że do systemu opieki mogliby zostać włączeni także wolontariusze.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH