Klub Poselski PSL spotkał się we wtorek wieczorem (15 marca) z minister zdrowia Ewą Kopacz. Posłowie, przed zaplanowaną na czwartek (17 marca) debatą w sprawie pakietu ustaw zdrowotnych, chcieli m.in. dowiedzieć się, jaki wpływ projektowane zmiany będą miały na funkcjonowanie samorządów.

W czwartek (17 marca) w Sejmie odbędzie się debata nad rządowym pakietem ustaw zdrowotnych. Posłowie rozpatrzą projekty: ustawy o działalności leczniczej; zmian w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta; zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty; ustawy o refundacji leków; ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Ewa Kopacz powiedziała, że podczas spotkania omawiano zmiany, którym rządowe projekty ustaw zdrowotnych uległy podczas prac komisji i podkomisji zdrowia.

- Dzisiaj jesteśmy przed drugim czytaniem tych strategicznych ustaw i cieszę się z jednego: jest konsensus co do tego, że te ustawy stanowią naprawdę kompleksową zmianę w systemie ochrony zdrowia i mają pełne poparcie klubu koalicyjnego PSL - tłumaczyła minister zdrowia.

Szef klub PSL Stanisław Żelichowski poinformował, że spotkanie odbyło się z inicjatywy minister Kopacz. - Posłowie mieli cały szereg dylematów i wątpliwości, bo nie każdy przecież pracuje w komisji i podkomisji zdrowia. Wątpliwości zostały rozwiane - stwierdził.

Zasiadający w komisji zdrowia poseł PSL  Aleksander Sopliński powiedział, że pytania do minister dotyczyły głównie ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o refundacji leków, a także wpływu projektowanych zmiany na funkcjonowanie samorządów. – Pani minister wytłumaczyła nam, na czym polegają nowe zasady refundacji leków i zapewniła, że pacjenci nie będą płacili więcej.

Aleksander Sopliński poinformował, że PSL będzie zgłaszać poprawki do pakietu ustaw. Jak zaznaczył, będą one miały w większości charakter doprecyzowujący. Jak mówił, PSL zgłosi też poprawkę, by po czterech latach funkcjonowania ustawy refundacyjnej i o działalności leczniczej przeprowadzony został audyt, sprawdzający, w jaki sposób działają.

Sam poseł Sopliński pytał minister o to, czy jej zdaniem pielęgniarki i położne powinny mieć możliwość pracy na kontraktach także w szpitalach. Podczas prac w komisji wprowadzono bowiem do projektu ustawy poprawkę, która im tego ma zabraniać. Sopliński poinformował, że Ewa Kopacz zapowiedziała zgłoszenie poprawki przywracającej pierwotne zapisy projektu w tej sprawie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH