Klub PO po spotkaniu ws. in vitro: osiągnęliśmy kompromis

Szef klubu PO poinformował po spotkaniu klubowego zespołu ds. in vitro, że osiągnięto kompromis. Ustawa dotycząca in vitro nie będzie szczegółowa i skupi się na przepisach dotyczących ochrony zarodków.

Jak powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska, wiceprzewodnicząca klubu PO, ustawa ma dotyczyć wyłącznie ogólnych kwestii, jak ochrona zarodków, zakaz ich niszczenia. Zdaniem posłanki umożliwi to przyjęcie konwencji bioetycznej.

Według Rafała Grupińskiego, szefa klubu PO, prace nad ustawą będą się toczyły równolegle z pracami rządu nad konwencją bioetyczną.

- Jeśli konwencja trafi do Sejmu, będziemy mogli nasze przepisy zaproponować w postaci ustawy - dodał.

Zespół - jak mówił - zajmie się przepisami, które uszczegółowią w przepisach niższych zasady konwencji bioetycznej. Wskazał, że członkowie klubu osiągnęli kompromis.

- Ustaliliśmy, że w ustawie nie powinniśmy decydować o pewnych szczegółowych rzeczach. Powinniśmy się zająć przepisami, które będą dotyczyły szczególnie kwestii ochrony zarodków po ich utworzeniu. To będzie podstawa naszych prac - powiedział Grupiński w środę (24 października) dziennikarzom po spotkaniu zespołu z premierem Donaldem Tuskiem.

Dodał, że przepisy powinny być gotowe do końca roku. Zdaniem Grupińskiego uznano, że w ustawie nie powinno się rozstrzygać kwestii szczegółowych, jak liczba tzw. zarodków nadliczbowych.

- Pewne kwestie nie powinny być rozstrzygane w głosowaniach politycznych  -  powiedział.

W jego opinii, powinny być one uregulowane w programie zdrowotnym. Pytany, czy wszystkie kwestie, które budziły kontrowersje, zostaną uregulowane w programie zdrowotnym, zamiast w ustawie o in vitro Grupiński zaznaczył, że wiele kwestii reguluje konwencja bioetyczna.

Dodał, że w wewnątrzklubowym zespole Platformy powstało przedpole, co do którego się wszyscy zgadzają, niezależnie od skrzydła Platformy. Różnice zdań - według polityka - będą wyjaśniane "na bieżąco". Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH