Kielce: tak seniorzy oceniają opiekę zdrowotną

Tylko ok. 40 proc. seniorów pozytywnie ocenia dostęp do lekarzy specjalistów - wynika z badania ankietowego "Sytuacja i potrzeby osób starszych w woj. świętokrzyskim". Bardzo odczuwany jest brak Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych dla ciężko chorych, ich rolę próbują spełnić przepełnione Domy Pomocy Społecznej.

Respondenci pozytywnie ocenili dostępność do lekarzy pierwszego kontaktu (ponad 80 proc. wskazań w rożnych przedziałach wiekowych), ale prawie dwa razy mniej optymistycznie odczuwali możliwość zasięgnięcia porady lekarza-specjalisty. Pod tym względem najwięcej problemów mają seniorzy mieszkający w małych miejscowościach regionu, a najlepiej jest w Kielcach.

Na potrzebę korzystania z usług i pomocy opiekunki lub pielęgniarki wskazywali przede wszystkim najstarsi z badanych - osoby powyżej 81. roku życia. Oni też najczęściej mówili o potrzebie pobytu w placówce świadczącej opiekę dzienną lub całodobową dla starszych i chorych.

Bardzo odczuwany jest brak Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych dla ciężko chorych - ich rolę próbują spełnić przepełnione Domy Pomocy Społecznej.

Jak wynika z analizy, w gminach i powiatach brakuje wsparcia, dedykowanego seniorom w sytuacjach kryzysowych, np. poradnictwa przygotowującego do życia z chorobą i niepełnosprawnością czy działań edukacyjnych, dotyczących uzależnień.

Za niepokojące zjawisko uznano słabe wykorzystanie potencjału ludzi starszych, często będących w dobrej kondycji zdrowotnej, np. zaangażowanie ich w opiekę przedszkolną, edukację szkolną czy samopomoc.

Autorzy badań rekomendują opracowanie i wdrożenie fakultatywnego programu regionalnego i programów lokalnych na rzecz wsparcia seniorów. Postulują także opracowanie programu kształcenia i dokształcania kadr dla potrzeb geriatrii i gerontologii społecznej.

Więcej w portalu: rynekseniora.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH