Kielce: będzie kontynuacja pilotażowego programu PONS

Pod kątem zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi w ramach programu "Zdrowe Kielce" przebadanych zostanie ok. 3 tys. kielczan. Kontynuacja pilotażowego programu PONS umożliwi miastu staranie się o dotację na badania dla kolejnych mieszkańców.

Badanie krwi, moczu, spirometrię i ankietę, która wskażą zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi u danej osoby, będzie mieć wykonane do końca roku co najmniej 3 tys. mieszkańców Kielc wieku od 45 do 64 lat. W czwartek radni przyjęli program "Zdrowe Kielce - profilaktyka zachorowań na choroby cywilizacyjne", na który miasto wyłoży 300 tys. złotych.

Program jest autorstwa onkologa, prof. Witolda Zatońskiego, który był twórcą realizowanego już w Kielcach do końca 2011 roku projektu PONS (POlish-Norwegian Study). Pilotaż finansowany ze środków norweskich objął wówczas 13 tys. osób.

- Program ''Zdrowe Kielce'' będzie kontynuował projekt PONS, dzięki któremu mieszkańcy Kielc często dowiadywali się w porę o chorobach, o których nie mieli pojęcia. Chcemy pokryć koszty tegorocznych badań, by w przyszłym roku miasto mogło starać się o 20 mln zł dofinansowania z tzw. Funduszu Norweskiego na następne badania, z których skorzystają mieszkańcy - przekonywał w czwartek (6 września) radnych Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

Dodał, że dodatkową korzyścią z programu dla miasta jest wsparcie starań Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach o utworzenie wydziału lekarskiego. Wyniki PONS analizuje obecnie 16 ośrodków naukowych na całym świecie. Swój udział w kolejnej edycji programu dofinansowanego przez Norwegów zgłosiło już Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Chęcinach, które ma stać się m.in. bankiem wiedzy medycznej.

W czwartek na sesji rady miasta radni pojęli decyzję o przeznaczeniu 300 tys. zł na realizację programu w tym roku.

Projekt PONS zakładał, że wyniki podstawowych badań oraz ankiety przeprowadzonej w Kielcach posłużą do przygotowania kompleksowych i wielowymiarowych raportów dotyczących stanu zdrowia określonej populacji. Celem PONS jest poszerzenie wiedzy na temat przyczyn zachorowalności i umieralności w Polsce oraz ustanowienie solidnej bazy wiedzy dla prewencji. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH