Kielce: akcja szczepień przeciwko HPV

Władze miejskie Kielc planują w nowym roku szkolnym zaszczepić dwunastolatki przeciwko wirusowi HPV. Obecnie samorządowcy przygotowują konkurs ofert na realizację programu. Zaszczepionych zostanie około 800 dziewczynek - cały rocznik pierwszoklasistek w kieleckich gimnazjach.

Akcja szczepień przeciw HPV ma kosztować 400 tys. złotych. Towarzyszyć jej będzie kampania edukacyjna, przypominająca o konieczności wykonywania badań cytologicznych.

W ocenie Agencji Oceny Technologii Medycznych, która opiniuje samorządowe programy zdrowotne, obecne zalecenia kliniczne rekomendują szczepienia młodych dziewcząt przeciw HPV jako przeciwdziałanie zmianom przednowotworowym oraz nowotworom szyjki macicy.

Wszystkie ekomendacje podkreślają, że optymalne byłoby szczepienie jeszcze przed ekspozycją na HPV podczas kontaktu seksualnego, kiedy to szczepienie byłoby najbardziej skuteczne. Badania kliniczne z randomizacją wykazały bowiem, że obie szczepionki są wysoce skuteczne w zapobieganiu zmianom przedrakowym w populacji kobiet nie zakażonych HPV, przy znacznie niższej skuteczności u kobiet już zakażonych.

W opinii AOTM, wprowadzenie powszechnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego może prowadzić do redukcji liczby przypadków raka szyjki macicy. Jednakże programowi szczepień powinny towarzyszyć badania ich długoterminowej skuteczności oraz bezpieczeństwa, a także kampania edukacyjna i badania skriningowe.

Agencja przypomina, że szczepionki nie zapewniają ochrony przed wszystkimi onkogennymi typami wirusa HPV, dlatego konieczne jest informowanie, że szczepienia nie zapewniają 100% ochrony przed rakiem szyjki macicy.

Jak dotąd najlepszą formą na wykrycie nowotworu są badania przesiewowe. Szyjka macicy jest łatwo dostępna do badania, stany przedrakowe są dobrze opisane i łatwo wykrywalne.

W opinii AOTM, uczestnictwo w programie skriningowym opartym na cytologii od 21do 25 roku życia lub w 3 lata od rozpoczęcia życia płciowego, pozostaje absolutnie konieczne. Przesiewowe badania cytologiczne powinny odbywać się regularnie co 3 lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH