Kidawa-Błońska: ustawa o in vitro powinna być przyjęta szybko

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła, że ustawa o in vitro powinna być przyjęta przez senatorów jak najszybciej. Zapewniła, że Sejm zdąży z zakończeniem procesu legislacyjnego tak, by ustawa ta została podpisana jeszcze przez prezydent Bronisława Komorowskiego.

Senat ma zająć się ustawą dot. in vitro na posiedzeniu w tym tygodniu. We wtorek (7 lipca) wieczorem ws. tej ustawy z senatorami PO spotkać ma się premier Ewa Kopacz.

- Ze strony PO i pani premier jest duża determinacja, by zakończyć sprawę in vitro, która toczy się w parlamencie od ośmiu lat. To jest ostatni dzwonek. Rozumiem, że mogą być wątpliwości, posłowie czy senatorowie mogą mieć dylematy, ale teraz nie ma żadnych uregulowań prawnych i ktoś, kto mówi, że nie chce tej ustawy dopuszcza do nadużyć, które obecnie mają miejsce - powiedziała Kidawa-Błońska na wtorkowej konferencji prasowej.

Jak dodała, "jeśli ktoś poważnie traktuje sprawy związane z in vitro powinien dążyć do tego, by ustawa była przyjęta jak najszybciej". - O in vitro trzeba rozmawiać, ale ważne by jak najszybciej podjąć właściwe decyzje - powiedziała marszałek Sejmu.

Podkreśliła, że ona bardzo by chciała, by "prace na ustawą o in vitro były szybkie". - Sejm wykonał swoją pracę, czekamy na zakończenie prac w Senacie. Po najbliższym posiedzeniu Senatu (które rozpoczyna się w środę) otrzymamy ten druk z powrotem. W Sejmie zdążymy, by prezydent Komorowski mógł to podpisać - powiedziała Kidawa-Błońska.

Zaznaczyła, że "ustawa ciągle budzi wiele emocji i dyskusji, ale najwyższy czas, by te sprawy uregulować". - Wszyscy, którzy mówią, że potrzebna jest ochrona, opóźniając te prace, przyczyniają się do tego, że tej ochrony nie ma - stwierdziła marszałek Sejmu.

W ubiegłym tygodniu niepodziewanie senacka komisja zdrowia opowiedziała się w za odrzuceniem w całości ustawy o leczeniu niepłodności. W trakcie posiedzenia nieobecnych było dwóch senatorów PO, a od głosu wstrzymała się kolejna - Helena Hatka, która zapowiedziała zgłoszenie szeregu poprawek. Przedstawiciele PO zapewniają jednak, że na plenarnym posiedzeniu Senatu uda się ustawę o in vitro przyjąć.

Pytana wówczas o decyzję senackiej komisji zdrowia premier Kopacz powiedziała, że liczy, iż losy ustawy o in vitro rozstrzygną się na sali plenarnej. Wyraziła nadzieję, że po głosowaniu w Senacie będzie równie dumna, jak po głosowaniu w Sejmie - gdy posłowie uchwalili ustawę.

Z kolei wiceszef grupy senatorów PO Łukasz Abgarowicz powiedział wówczas PAP, że Platforma popiera ustawę o in vitro, a o tym, że głosowanie w komisji będzie dla PO przegrane, wiedziano z góry, ponieważ wiadomo było, że na posiedzeniu nie będzie dwóch senatorów Platformy ze względu na ważne wydarzenia zaplanowane dużo wcześniej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH