Katowice: przystosują 25 miejsc w żłobkach dla dzieci z niepełnosprawnością Katowiccy samorządowcy zdecydowali o dostosowaniu do potrzeb dzieci niepełnosprawnych 25 miejsc w czterech oddziałach żłobka miejskiego. Fot. Archiwum

25 miejsc w czterech katowickich żłobkach będzie przystosowanych do potrzeb opieki nad dziećmi z niepełnosprawnością. Samorząd pozyskał na ten cel ćwierć miliona zł ze specjalnej edycji programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 ''Maluch plus'' - ''Za życiem''.

Program obejmuje żłobki, które zgodnie ze statutem zapewniają opiekę zarówno dzieciom zdrowym jak i niepełnosprawnym, dzięki dostosowaniu miejsc w swoich oddziałach do potrzeb dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności lub wymagających szczególnej opieki.

Na podstawie oceny obecnego zapotrzebowania w stolicy Górnego Śląska, samorządowcy zdecydowali o dostosowaniu do potrzeb dzieci niepełnosprawnych 25 miejsc w czterech oddziałach żłobka miejskiego: będzie to 10 miejsc w oddziale przy ul. Uniwersyteckiej oraz po 5 miejsc w oddziałach przy ul. Ordona, ul. Tysiąclecia i ul. Szeptyckiego.

W placówkach tych zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne, zyskają one też sprzęt i meble niezbędne dla dzieci wymagających szczególnej opieki. Personel żłobka będzie przeszkolony w zakresie opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi, w miarę potrzeb rehabilitacji dzieci możliwe jest również zatrudnienie dodatkowych specjalistów.

Na realizację tych zadań samorząd Katowic pozyskał 250 tys. zł, przy 20-procentowym wkładzie własnym.

Przedstawiciele katowickiego samorządu przypominają, że według przeprowadzonej niedawno przez Unię Metropolii Polskich analizy, Katowice są miastem o najniższej opłacie za opiekę dziecka w żłobku wśród wszystkich gmin zrzeszonych w Unii.

- Unia Metropolii Polskich dokonując analizy wykazała, że Katowice, jako jedne z zaledwie trzech miast, poza Lublinem i Krakowem, dotują pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych. Miasto ma również, najniższą opłatę stałą za opiekę w żłobku miejskim - poinformowała w poniedziałek szefowa Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice Małgorzata Moryń-Trzęsimiech.

Opłata stała za opiekę w żłobku miejskim wynosi w Katowicach 150 zł miesięcznie na jedno dziecko, a w przypadku rodzeństwa po 75 zł. Do tego dochodzi jeszcze opłata za wyżywienie w kwocie 5 zł dziennie. Pozostałe koszty pokrywa samorząd.

- Średni miesięczny koszt dopłaty do jednego miejsca w żłobku ustaliliśmy na poziomie 1372 zł i jest on największy w grupie miast Unii Metropolii Polskich - podała naczelnik.

W żłobkach niepublicznych opłata, nawet bez uwzględnienia dotacji miasta, wynosi 800 zł. W tej kategorii lepszym wynikiem pochwalić może się tylko Lublin z opłatą w wysokości 750 zł. Dzięki dopłatom, w katowickich placówkach niepublicznych rodzice ponoszą koszt 400 zł miesięcznie plus opłatę za wyżywienie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH