Katowice: protestowały pielęgniarki i położne

Ponad dwieście pielęgniarek i położnych z woj. śląskiego demonstrowało przed gmachem śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Uczestniczki manifestacji chciały zwrócić uwagę na braki w obsadach pielęgniarskich szpitali. Pielęgniarki i położne m.in. z Gliwic, Jastrzębia i Tychów miały transparenty z nazwami swoich szpitali oraz napisami: „Chciałyśmy dialogu - skazali nas na strajk", „Jest nas coraz mniej. Pacjent w niebezpieczeństwie", „Szanuj wyborcę swego jak siebie samego", „Najpierw człowiek! Nie ekonomia!".

Gdy protestujące manifestowały swoje niezadowolenie, w gmachu urzędu trwała zorganizowana przez samorząd wojewódzki konferencja „Nauka, Ekonomia a Medycyna". O najnowszych i najciekawszych osiągnięciach w wybranych dziedzinach medycyny dyskutowali tam przedstawiciele śląskiego środowiska medycznego.

Zdaniem uczestniczek protestu, zorganizowanego przez śląski oddział Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP), politycy zarządzający służbą zdrowia nie przywiązują odpowiedniej wagi do problemu, jakim jest zbyt mała liczba pielęgniarek w szpitalach.

– Często zapomina się o tym, że ochrona zdrowia to człowiek. Chcemy, aby dostrzeżono, że nie chodzi nam o pieniądze, ale o odpowiedzialność za pacjenta. Wkrótce zabraknie pielęgniarek i położnych, bo zainteresowanie tymi zawodami jest znikome, a najzdolniejsze absolwentki wyjeżdżają na zachód – mówiła przewodnicząca śląskiego oddziału związku, Iwona Borchulska.

Z wyliczeń związku wynika, że średni wiek pielęgniarki i położnej w woj. śląskim wynosi od 42 do 45 lat, a co roku z ok. 220 absolwentek szkół pielęgniarskich w regionie w zawodzie pozostaje zaledwie ok. 20. Zdaniem uczestniczek protestu, bez odpowiedniej promocji za 15 lat opiekę pielęgniarską i położniczą w woj. śląskim będą sprawować 60-letnie kobiety.

Do manifestujących wyszedł członek zarządu woj. śląskiego Mariusz Kleszczewski, który wysłuchał postulatów protestujących i zadeklarował swoją pomoc przy pracach nad rozwiązaniami problemów pielęgniarek. Kleszczewski przypomniał jednak, że samorządowi wojewódzkiemu podlega tylko część z placówek służby zdrowia w woj. śląskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH