Katowice: pielęgniarki protestują pod Urzędem Marszałkowskim

Pod Urzędem Marszałkowskim w Katowicach odbywa się pikieta pielęgniarek protestujących przeciwko planowanemu połączeniu czterech szpitali wojewódzkich z klinicznymi.

Takie rozwiązanie budzi obawy Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność. Obawia się on likwidacji setek miejsc pracy a także tego, że w wyniku takiego połączenia przynajmniej dwa szpitale mogą zostać zlikwidowane. Będzie to kolejne utrudnienie dla mieszkańców województwa w dostępie do lekarzy specjalistów i opieki szpitalnej.

Do połączeń wytypowane zostały: Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii SUM, Szpital Kliniczny Nr 6 SUM, Centralny Szpital Kliniczny im. prof. Kornela Gibińskiego SUM, Szpital Kliniczny w Zabrzu oraz wojewódzkie szpitale specjalistyczne w Zabrzu, Chorzowie, szpital specjalistyczny nr 2 w Bytomiu oraz Szpital Kolejowy w Katowicach-Ligocie. 

Uchwała intencyjna w sprawie połączenia szpitali wojewódzkich z klinicznymi została podjęta przez Zarząd Województwa Śląskiego 1 kwietnia. Taki wniosek w grudniu ubiegłego roku złożył rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Uchwałę Zarządu Województwa negatywnie zaopiniowała Komisja Zdrowia i Polityki Społecznej Sejmiku Województwa Śląskiego.

Halina Cierpiał, przewodnicząca Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia Solidarności podkreśliła, że połączenie może spowodować, że "minimum 50 proc. pracowników wojewódzkich podmiotów utraci miejsca pracy".

Związkowcy, którzy pikietowali urząd marszałkowski mówili, że czują się "oszukani". - Jeszcze w ubiegłym roku, kiedy prowadziliśmy rozmowy z zarządem woj. śląskiego mieliśmy deklarację, że w 2014 r. nie będzie podejmowało się żadnych decyzji związanych z przekształceniami, połączeniami, likwidacjami - zaznaczyła Cierpiał.

Według urzędu marszałkowskiego kwietniowa uchwała "nie oznacza decyzji o przekazaniu szpitali, a jedynie zgodę na podjęcie działań zmierzających do wszczęcia procedur związanych z połączeniem SPZOZ (samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej)" - czyli zgodę na rozpoczęcie rozmów między zainteresowanymi stronami.

Protestujący po pikiecie przed urzędem marszałkowskim przenieśli się na sesję Sejmiku Woj. Śląskiego w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Podczas spotkania z dziennikarzami w trakcie sesji marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła odniósł się m.in. do hasła na jednym z transparentów: "Nie dla prywatyzacji".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH