Karczewski i Radziwiłł: część budżetowej nadwyżki zasili ochronę zdrowia Marszałek Senatu Stanisław Karczewski; FOT. Sławomir Kaczorek/Wikimedia Commons

Część nadwyżki budżetu zostanie przekazana na służbę zdrowia - wskazali w środę (20 września): minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Środki mają być przeznaczone m.in. na dodatkowe zakupy sprzętu i skrócenie kolejek.

Szef resortu i marszałek byli pytani o nadwyżkę budżetu w kontekście dodatkowych środków na zdrowie. Ministerstwo Finansów podało w środę, że nadwyżka budżetu po sierpniu br. wyniosła 4,9 mld zł. Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapewnia, że to rezultat działań rządu, a nie kreatywnej księgowości.

- Informacje, które docierają do nas z Ministerstwa Finansów, zadają kłam tym, którzy mówili, że nie można. To dobrze dla Polski i Polaków. Będą rozmawiał z ministrem Morawieckim, z panią premier, aby jakaś część z nadwyżki została przekazana do budżetu służby zdrowia. To, że te pieniądze w systemie zdrowia są potrzebne, wiemy wszyscy - powiedział dziennikarzom marszałek Senatu.

- Cieszymy się wszyscy, że wynik finansów publicznych jest korzystny. Nie ma żadnych kontrowersji, że część tych środków będzie dedykowana zdrowiu - wskazał minister.

Radziwiłł przypomniał, że w Senacie trwają prace nad ustawą o szczególnych rozwiązaniach, zapewniających poprawę jakości świadczeń opieki zdrowotnej i ich dostępności, zwaną specustawą zdrowotną. Na jej podstawie do systemu opieki zdrowotnej trafi dodatkowe 281,8 mln zł. Środki mają zostać przeznaczone na sprzęt i aparaturę medyczną, m.in. dla ośrodków onkologicznych, a także na unowocześnienie możliwości diagnostycznych i terapeutycznych wybranych dziedzin medycyny - pediatrii i chirurgii dziecięcej oraz onkologii.

Minister przypomniał, że niezależnie od specustawy wystąpił o zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia o 323,7 mln zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na zakup aparatury i sprzętu medycznego dla jednostek podległych i nadzorowanych przez ministra zdrowia (szpitali klinicznych, szpitali ogólnych, instytutów badawczych, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej i regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa).

Szef MZ poinformował, że zwiększone zostaną środki na zakup szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych m.in. przeciwko pneumokokom - o kwotę ok. 96 mln zł.

Minister Radziwiłł przypomniał, że w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na ten rok o 764 mln zł została zwiększona pozycja dotycząca świadczeń opieki zdrowotnej. Pieniądze będą przeznaczone na sfinansowanie - jeszcze w tym roku - dodatkowych operacji usunięcia zaćmy, wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego lub biodrowego, wykonanie diagnostyki obrazowej w zakresie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH