Kandydat Duda obiecuje niepełnosprawnym... Fot. archiwum RZ

Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta obiecuje zająć się problemami osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Zapowiada, że jednemu z ministrów w Kancelarii Prezydenta powierzy zajęcie się tymi kwestiami.

Kandydat PiS na najwyższy urząd w państwie wystosował do osób niepełnosprawnych i ich opiekunów list w Międzynarodowym Dniu Godności Osób Niepełnosprawnych, który przypada 5 maja.

"Wy jesteście sprawni, mimo pewnych trudności zasługujecie na pracę i zatrudnienie w normalnych warunkach, zasługujecie na godne życie. Zasługujecie na szansę własnego osobistego rozwoju" - podkreślił Duda w liście do niepełnosprawnych.

Zapowiedział, że jako prezydent udzieli jednemu z ministrów w swojej Kancelarii pełnomocnictwa, którego celem będzie rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych.

Kandydat PiS na prezydenta ocenił, że podstawowym zadaniem państwa musi być aktywizacja osób niepełnosprawnych i równy dostęp do zatrudnienia. "Nie możecie być wkluczani w żadnej sferze" - oświadczył Duda. Zapowiedział, że będzie stać na straży konstytucji, gwarantującej wszystkim obywatelom równość.

Według Dudy państwo pod rządami PO-PSL odwróciło się od osób niepełnosprawnych i teraz musi się realnie otworzyć na ich problemy.

Opiekunom osób niepełnosprawnych wyraził uznanie. Jak napisał, opieka taka jest oddaniem swojego życia, kariery i rozwoju dla drugiej osoby. W ocenie polityka PiS świadczenia dla wszystkich opiekunów muszą być równe.

Jak dodał nie akceptuje planowanych kryteriów - dochodowego i wiekowego - w świadczeniach dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Obecnie świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1200 zł przysługuje rodzicom niepełnosprawnych dzieci, jeśli ich niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18 lat (lub 25 lat, gdy się uczą). Warunkiem otrzymywania świadczenia jest rezygnacja z pracy w celu opieki nad dzieckiem. Nie obowiązuje w tym przypadku kryterium dochodowe. Inne zasady obwiązują opiekunów osób, których niepełnosprawność powstała po osiągnięciu dorosłości.

W związku z zeszłorocznymi orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego MPiPS planuje zmiany w przepisach. Zgodnie z projektem wszyscy opiekunowie osób niepełnosprawnych rezygnujący z pracy mieliby otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne.

Jego przyznanie zależne byłoby od kryterium dochodowego (1 tys. zł netto na osobę w rodzinie), a wysokość - od wieku niepełnosprawnego. Opiekunowie osób, które nie ukończyły 18 lub 25 lat, mieliby świadczenie w wysokości 1200 zł w tym roku i 1300 zł od 2016 r. Opiekunom osób niepełnosprawnych dorosłych przysługiwałoby świadczenie wynoszące 800 zł netto.

List Dudy odczytała na konferencji prasowej w Sejmie posłanka PiS Beata Mazurek. Ma on zostać przekazany rodzicom niepełnosprawnych dzieci, których kilkudziesięcioosobowa grupa protestuje we wtorek w Warszawie. PiS chce przekazać im pismo pod Sejmem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH