Kandydaci Nowoczesnej: samorządy nie powinny zostać same w walce ze smogiem Szacuje się, że koszty społeczne smogu, np. leczenie schorzeń spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza, to 450 mld zł w ciągu 30 lat Fot. Fotolia

Samorządy nie powinny zostać same w walce ze smogiem, programy wymiany pieców węglowych powinny być wspierane przez budżet państwa - mówił w sobotę Jerzy Meysztowicz, lider krakowskiej listy kandydatów do Sejmu Nowoczesnej Ryszarda Petru.

Zdaniem kandydatów Nowoczesnej, jeśli utrzyma się obecne tempo wymiany pieców węglowych, to ostatni z nich zniknie z Krakowa dopiero za 20 lat. - Działania prowadzone przez miasto są dobre, ale zbyt wolne. Likwidację pieców węglowych należy przyśpieszyć - uważa Meysztowicz.

Jak wyliczył, koszty społeczne smogu np. leczenie schorzeń spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza, to 450 mld zł w ciągu 30 lat. - Inwestycja w likwidację palenia węglem, to najlepsza inwestycja, bo każda złotówka zainwestowana w ten proces, daje 11 zł zysku - mówił Meysztowicz.

Dodał, że największym beneficjentem poprawy jakości powietrza jest NFZ, ZUS, a więc budżet państwa. - Wydatki nie mogą być tylko po stronie samorządów. Samorząd wojewódzki i samorząd miejski muszą liczyć na wsparcie budżetu państwa i o to będziemy zabiegać - powiedział Meysztowicz.

- Cieszymy się, że pan prezydent Duda, pod naciskiem krakowian, podpisał tzw. ustawę antysmogową, bo jeszcze kilka tygodni temu kandydatka PiS na premiera pani Beata Szydło twierdziła, że ta ustawa doprowadzi do ruiny polskie górnictwo, co jest nieprawdą, bo zaledwie 10 proc. wydobywanego węgla jest przeznaczone do spalania w piecach - mówił Meysztowicz. Dziękował wszystkim aktywistom, którzy zaangażowali się w działania, by przekonać prezydenta RP do podpisania ustawy.

Dodał, że zakaz palenia węglem w piecach domowych nie oznacza, że wszyscy się do niego zastosują. - Ludzie zmienią sposób ogrzewania domu tylko wtedy, kiedy im się będzie to opłacało - podkreślił.

Ugrupowanie Nowoczesna postuluje dopłaty dla najbiedniejszych rodzin, które po zmianie systemu ogrzewania będą ponosiły wyższe koszty (program taki już obowiązuje w Krakowie - PAP), połączenie wymiany pieców z termoizolacją budynków oraz rozwój sieci parkingów park and ride.

Jak mówił Meysztowicz, Nowoczesna wspiera inicjatywę wojewody małopolskiego i krakowskich uczelni, w tym AGH, która ma na celu powołanie na dawnych terenach Huty Sendzimira ośrodka badawczego, zajmującego się innowacyjnymi rozwiązaniami, tak by polski węgiel był wykorzystywany po przeróbce jako alternatywne źródło energii i element procesów chemicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH