Kancelaria Prezydenta przekaże rządowi rekomendacje ws. ustawy o zdrowiu publicznym

Kancelaria Prezydenta przekaże rządowi rekomendacje ws. ustawy o zdrowiu publicznym, której celem byłaby m.in. koordynacja działań wszystkich instytucji, mających istotny wpływ na zdrowie Polaków - zapowiedziała prezydencka minister Irena Wóycicka.

O potrzebie powstania takiej ustawy mówił podczas środowej (19 września) debaty w Pałacu Prezydenckim prezydent Bronisław Komorowski. Wóycicka zaznaczyła, że ta debata stanowiła podsumowanie dotychczasowych dyskusji w środowisku ekspertów zajmujących się zdrowiem publicznym, często inicjowanych i z udziałem przedstawiciela Kancelarii.

Celem debaty - dodała - było wypracowanie wspólnego stanowiska, co do potrzeby powstania ustawy o zdrowiu publicznym, zakresu tej ustawy i jej podstawowych elementów. Takie rekomendacje - poinformowała minister - zostaną opracowane i przekazane rządowi, i parlamentowi. Wóycicka zapowiedziała, że Kancelaria chętnie wesprze prace resortu zdrowia w przypadku podjęcia prac nad tą ustawą. Jak dodała, prezydent z przyjemnością chciałby tę ustawę podpisać.

- Jest wyraźna zgoda między Kancelarią Prezydenta, Ministerstwem Zdrowia i środowiskami ekspertów zajmujących się zdrowiem publicznym co do tego, że ustawa nie może odnosić się tylko i wyłącznie do ochrony zdrowia, ale obejmować i koordynować szereg dziedzin i instytucji, które mają wpływ na zdrowie Polaków - powiedziała minister Wóycicka.

Jak zaznaczyła, szczególnie ważna jest konieczność koordynacji działań w dziedzinie zdrowia publicznego.

- Polityka zdrowia publicznego jest prowadzona przez różne instytucje, resorty, również na poziomie samorządów, natomiast nie jest ona koordynowana. Idzie na to sporo środków, natomiast nie ma jasności, na ile te środki są wydawane rzeczywiście celowo - mówiła minister. Jak oceniła, istnieje prawdopodobieństwo, że sporo środków wydaje się bez specjalnej analizy skuteczności podejmowanych działań.

Jak zwróciła uwagę, większość Polaków jest zdrowych i "chodzi o to, by byli zdrowi jak najdłużej, czyli należy zadbać o profilaktykę, edukację, zachowania prozdrowotne, niwelowanie zjawisk, które doprowadzają do tego, że musimy się leczyć".

- Skupiamy się na zdrowiu naprawczym, które jest niewątpliwie bardzo ważne, mamy z tym problemy, natomiast w systemowym podejściu umyka nam szerszy aspekt profilaktyki i zapobiegania chorobom - oceniła Wóycicka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH