Kancelaria Prezydenta o szansach na podpisanie ustawy refundacyjnej

Prezydencka minister Irena Wóycicka poinformowała w poniedziałek (16 maja), że nie widzi istotnych przeszkód ws. podpisania przez Bronisława Komorowskiego ustawy o refundacji leków. Wyjaśniła, że postulaty głowy państwa w tej sprawie uwzględniono w toku prac parlamentarnych.

Bronisław Komorowski napisał w kwietniu w liście do premiera Donalda Tuska, że ma wątpliwości natury konstytucyjnej. W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął senackie poprawki do tej ustawy; jedna z nich zakładała usunięcie kontrowersyjnego zapisu dotyczącego przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. zysku z refundacji leków.

- Wydaje się, że w świetle tych zmian nie widać istotnych przeszkód do podpisania ustawy - oceniła Wóycicka.

Wątpliwości Komorowskiego - jak wynikało z informacji PAP - budziły ponadto zapisy dotyczące "systemu poboru i egzekucji opłat, który nie dopuszcza kontroli prawidłowości naliczania opłat oraz prawa do odwołania" oraz "wprowadzenia obowiązku wymierzania kary administracyjnej w jednakowej sztywnej wysokości".

- Wynik zmian wydaje się pozytywny, ale być może pojawią się jeszcze inne kwestie, które prezydent będzie chciał wziąć pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji - powiedziała minister.

Poinformowała, że Kancelaria Prezydenta zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia o przedstawienie analiz dotyczących wpływu ustawy na ceny leków dla pacjentów. - To także informacja, którą prezydent bierze pod uwagę podejmując decyzję - oświadczyła.

Dodała, że z przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia analiz wynika, że ustawa będzie miała neutralny wpływ na opłaty ponoszone przez pacjentów za leki (bez uwzględnienia leków za złotówkę), jeśli zostaną spełnione dwa zamierzenia resortu, tzn. ustawa uruchomi proces obniżania cen leków i apteki będą zainteresowane sprzedażą tańszych odpowiedników.

Ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wprowadza urzędowe ceny i marże na leki finansowane ze środków publicznych. Ustawa ta, wchodząca w skład pakietu ustaw zdrowotnych przygotowanych przez rząd, budziła najwięcej kontrowersji.

W ostatecznym kształcie ustawa zakłada, że skontrolowane apteki będą mogły odwoływać się od decyzji Inspekcji Farmaceutycznej czy Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z propozycją, mogłyby to zrobić w oddziale wojewódzkim NFZ. Sejm poparł też senacką poprawkę zakładającą, że marża hurtowa w wysokości 5 proc. (obecnie jest to 8,91) obowiązywałaby dopiero od 2014 r. Marża ma być zmniejszana stopniowo - w 2012 roku miałaby wynosić 7 proc., a w 2013 - 6 proc. urzędowej ceny zbytu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH