Kalisz: do szkół wracają pielęgniarki i higienistki W ciągu najbliższych kilku lat dofinansowane mają być także gabinety dentystyczne w szkole i ich wyposażenie Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wicewojewoda wielkopolska Marlena Maląg, podpisała we wtorek w starostwie powiatowym w Kaliszu umowy z wójtami gmin powiatu kaliskiego na dofinansowanie wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach publicznych. Do szkół wrócą pielęgniarki i higienistki.

Łączna kwota dofinansowania dla gminnych samorządów w powiecie kaliskim - jak poinformowała wicewojewoda - wyniesie 245 tysięcy złotych, a maksymalne dofinansowanie na jeden gabinet to kwota 6700 zł. Aby otrzymać dofinansowanie jednostki samorządu terytorialnego musiały na przełomie września i października 2017 r. składać wnioski do wojewody wielkopolskiego.

W powiecie kaliskim z wnioskami wystąpiły samorządy Blizanowa, Brzezin, Cekowa - Kolonii, Godziesz Wielkich, Koźminka, Mycielina, Opatówka, Stawiszyna, Szczytnik, Żelazkowa. Jedynie gmina Lisków nie złożyła wniosku o dofinansowanie.

Gabinety w szkołach mogą być prowadzone tylko przez podmioty wykonujące działalność leczniczą, udzielające świadczeń zdrowotnych z zakresu świadczeń gwarantowanych pielęgniarki lub higienistki szkolnej.

O środki na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w województwie wielkopolskim zawnioskowały 224 samorządy na łączna kwotę 4,7 mln zł. Dzięki temu powstaną 994 gabinety profilaktyki zdrowotnej.

Wicewojewoda poinformowała, że resort zdrowia zakłada przekazanie 134 mln zł w skali kraju na różne działania w zakresie profilaktyki zdrowotnej. - Podejmowane są też działania przez Ministerstwo Zdrowia, które będą miały na celu dotarcie do małych miejscowości przez tzw. dentobusy - zaznaczyła.

Maląg wyjaśniła, że "gabinety stomatologiczne na kółkach" pojawią się na terenie Wielkopolski prawdopodobnie już po nowym roku. Program rządowy przewiduje zakup co najmniej 16 dentobusów, czyli po jednym na województwo. W ciągu najbliższych kilku lat dofinansowane mają być także gabinety dentystyczne w szkole i ich wyposażenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH