Kaczyński: wotum nieufności będzie, jeśli minister nie zadba o leczenie dzieci

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że jego partia złoży w Sejmie wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, jeżeli ten nie podejmie właściwych działań, by zapewnić opiekę zdrowotną dzieciom. - Gdyby to było finansowanie budżetowe, minister nie mógłby wychodzić i mówić, że NFZ nie ma środków - dodał lider Prawa i Sprawiedliwości.

W ostatnich tygodniach m.in. Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytut Matki i Dziecka informowały o ograniczeniu planowych przyjęć ze względu na kłopoty finansowe.

- Dajemy ministrowi Bartoszowi Arłukowiczowi tydzień na to, aby ta sytuacja się zmieniła - powiedział Kaczyński. - W przeciwnym razie mamy tylko jeden środek - wotum nieufności. Niech posłowie głosują za ministrem, który doprowadza do tego, że ciężko chore dzieci są odsyłane ze szpitali - mówił prezes PiS na środowej (28 listopada) konferencji prasowej w Warszawie.

Jak ocenił, nie jest prawdą, że nie można tej sytuacji zmienić. - To jest wielki wstyd. Dzieci są nieleczone, dzieci, nawet ciężko chore, są odsyłane z oddziałów dziecięcych i to jest sytuacja, której żaden uczciwy uczestnik życia publicznego nie może tolerować - przekonywał Jarosław Kaczyński.

Pytany co można zrobić w ciągu tygodnia, jaki PiS daje szefowi resortu zdrowia, Kaczyński powiedział, że "przygotowanie (odpowiedniego) rozporządzenia to jest kwestia jednego dnia". - Podpisanie i opublikowanie, to można zrobić bardzo szybko - zauważył.

Dopytywany o całościowe rozwiązania dla służby zdrowia, które pomogłyby zmienić sytuację, Jarosław Kaczyński powiedział, że "rozwiązaniem jest finansowanie budżetowe".

- Gdyby to było finansowanie budżetowe, minister nie mógłby wychodzić i mówić, że NFZ nie ma środków - dodał lider Prawa i Sprawiedliwości.

Kaczyński zauważył, że przeznaczanie 6 proc. PKB na służbę zdrowia to minimum według światowych norm (w Polsce przeznacza się ponad 4 proc. PKB). Prezes PiS uważa jednak, że nawet te środki, które obecnie finansują ochronę zdrowia, mogłyby być racjonalniej wydawane.

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) zapowiedział z kolei debatę na temat służby zdrowia, podczas której zaprezentowane mają być rozwiązania i propozycje PiS. Jak zaznaczył, będzie to debata z udziałem ekspertów, m.in. ordynatorów oddziałów dziecięcych, na które zostały ograniczone przyjęcia dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH