KLRwP: propozycje zmian w POZ sprzeczne z prawem UE

Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wzywa Ministra Zdrowia, aby przy reformowaniu podstawowej opieki zdrowotnej przestrzegał przepisów prawa obowiązujących w Unii Europejskiej. Zdaniem KLRwP włączenie pediatrów i internistów do sprawowania podstawowej opieki zdrowotnej jest niezgodnie z tym prawem.

Zdaniem Kolegium, ostatnie propozycje zmian  w tym obszarze są sprzeczne z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych i zaburzają funkcjonowanie opieki podstawowej  dla pacjentów z Unii Europejskiej. Kolegium domaga się ich wycofania.

Kolegium Lekarzy Rodzinnych jest głęboko zaniepokojone forsowaniem przez resort zdrowia, wbrew interesom pacjentów, rozwiązań prawnych mających na celu włączenie do sprawowania podstawowej opieki zdrowotnej lekarzy internistów oraz  lekarzy pediatrów.

Zapis, mówiący o ich włączeniu do opieki podstawowej, znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zaprezentowanym ostatnio przez resort zdrowia.

Jak przypomina zarząd Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, programy specjalizacji lekarskich  z interny i pediatrii, od lat realizowane wyłącznie w  warunkach szpitalnych, uniemożliwiają skuteczną  i bezpieczną działalność lekarzy tych specjalności w podstawowej opiece zdrowotnej.

Zdaniem KLRwP, opieka podstawowa nad całymi rodzinami oparta o nieprzygotowanych do tego  interdyscyplinarnego zadania, internistów i pediatrów, może mieć negatywne skutki zdrowotne dla pacjentów. Przed takimi rozwiązaniami przestrzega m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w raporcie  “Opieka podstawowa - Teraz bardziej niż kiedykolwiek”.

W toku analiz prowadzonych przez Zarząd Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce nad propozycjami zmian w podstawowej opiece zdrowotnej autorstwa Ministra Zdrowia, ustalono ponadto, iż są one sprzeczne z przepisami obowiązującymi w krajach UE.

Zdaniem zarządu Kolegium, popartym analizami przepisów autorstwa m.in. uznanego eksperta prawa medycznego mec. Tamary Zimny, projekt zmian w podstawowej opiece zdrowotnej narusza zasady wykonywania zawodu lekarza ogólnego określone w art. 29 Dyrektywy 2005/36/ WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 roku.                        

Zgodnie z przepisami wspólnotowymi, tylko lekarz ogólny (rodzinny) jest jedynym podmiotem posiadającym specyficzne kwalifikacje wymagane do sprawowania podstawowej opieki zdrowotnej w państwach Unii Europejskiej. Nie posiadają ich lekarze o specjalizacji z chorób wewnętrznych lub chorób dzieci nie mający przygotowania, jak i doświadczenia w pracy w podstawowej opiece zdrowotnej.

Dlatego zdaniem Kolegium, nowelizacja przepisów w kształcie proponowanym przez Ministra Zdrowia narusza wspólnotowe zasady określające kwalifikacje zawodowe lekarzy w podstawowej opiece zdrowotnej, jak również odbiera gwarancje jakości i bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentom z Polski oraz  z innych państw Unii Europejskiej korzystających z pomocy medycznej w Polsce w ramach transgranicznej opieki zdrowotnej.

Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wzywa  Ministra Zdrowia do wycofanie projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych rażąco naruszającego przepisy prawa wspólnotowego oraz godzącego w prawa pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH