KLR: pediatrzy i interniści nie są przygotowani do pracy w podstawowej opiece

Kolegium Lekarzy Rodzinnych (KLR) sprzeciwia się naciskom wywieranym przez lekarzy związanych ze szpitalami na marszałka Sejmu i posłów w sprawie przyspieszenia prac nad wprowadzeniem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

KLR zwraca uwagę, że w nowelizacji uznaje się specjalistów chorób wewnętrznych i pediatrii za lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), pomijając fakt braku w ich szkoleniu specjalizacyjnym przygotowania do pracy na tym poziomie ochrony zdrowia.

"Polityka zdrowotna państwa i proponowane przez Ministra Zdrowia zmiany strukturalne powinny być poprzedzone głębokimi analizami i badaniami. Zarówno w literaturze naukowej, polskiej jak i międzynarodowej, brak opracowań dotyczących omawianego zakresu. Podejmowane ostatnio próby zastąpienia rzetelnych analiz wynikami badań opinii publicznej z natury rzeczy obarczonymi znacznym wypaczeniem i nie mającymi charakteru naukowego, jeszcze bardziej utrudniają toczącą się dyskusję" - piszą w swoim stanowisku dr Tomasz Tomasik, prezes KLR i prof.. Sławomir Chlabicz, wiceprezes KLR.

W przesłanym w piątek (14 lutego) portalowi rynekzdrowia.pl stanowisku zapowiedziano, że "Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wystąpi do Ministra Zdrowia z wnioskiem o zlecenie Agencji Oceny Technologii Medycznych lub innej właściwej instytucji przygotowania analizy oceniającej podstawy oraz skutki nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej". 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH