KIDL ws. zmian w ustawie o działalności leczniczej W ocenie KRDL program "stop prywatyzacji w służbie zdrowia" pominął medyczne laboratoria diagnostyczne Fot. Archiwum

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych dr Elżbieta Puacz z mec. Wojciechem Powroźnikiem uczestniczyli w spotkaniu, które zostało zwołane w siedzibie Kancelarii Prezydenta.


Spotkanie zorganizowano w związku ze zbliżającym się terminem podpisania przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej i niektórych innych ustaw.

W swoim wystąpieniu (29 czerwca) prezes KRDL przypomniała stanowisko dotyczące miejsca i roli diagnostyki laboratoryjnej oraz medycznego laboratorium diagnostycznego w systemie ochrony zdrowia.

Zaznaczyła, że w obecnie uchwalanym projekcie ustawy nowelizującej ustawę z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej nie został uwzględniony wniosek Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wprowadzający do przepisów zmiany zapewniające obecność medycznego laboratorium diagnostycznego jako obligatoryjnej jednostki organizacyjnej podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju leczenie szpitalne.

Głoszony przez rząd program "stop prywatyzacji w służbie zdrowia" pominął medyczne laboratoria diagnostyczne, przez co stał się fikcją. Obecnie polska diagnostyka laboratoryjna przejmowana jest przez komercyjne laboratoria i traktowana jako usługa niemedyczna, tak jak pralnia, kuchnia czy sprzątanie.

Oceniła, że mając na względzie cel nowelizacji ustawy o działalności leczniczej jakim jest wstrzymanie "prywatyzacji szpitali", pozostawienie czynności diagnostyki laboratoryjnej wykonywanej dla szpitali w gestii podmiotów zewnętrznych stanowi wyraźną niekonsekwencję ustawodawcy. Nie sposób bowiem zrozumieć z jakich powodów wprowadza się "zakaz" prywatyzacji szpitali, umożliwiając jednocześnie wyłączanie jednostki organizacyjnej podmiotu leczniczego (szpitala) jakim jest medyczne laboratorium diagnostyczne ze struktury podmiotu leczniczego i oddawanie tego laboratorium firmom zewnętrznym.

Ponadto Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych postulowała wprowadzenie zapisów do ustawy o działalności leczniczej, umożliwiających zwiększenie i urzeczywistnienie nadzoru publicznego, który obecnie jest pozorny. Działania te są konieczne dla zabezpieczania i zagwarantowania jakości udzielanych świadczeń w laboratorium.

KRDL postulowała wprowadzenie do przepisów ustawy o działalności leczniczej regulacji, zgodnie z którymi wojewoda (organ rejestrowy) będzie obowiązany do przeprowadzenia kontroli laboratoriów prowadzących działalność na terenie danego województwa. Niestety te postulaty także nie zostały uwzględnione przez resort zdrowia, pomimo, iż posiadał on informacje o istniejącej patologii i jej konsekwencjach dla pacjenta i finansów systemu zdrowia.

Prezes KRDL, na prośbę Kancelarii Prezydenta, przesłała ponownie uwagi do projektu.

Więcej: www.kidl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH