KE wzywa do zakazania narkotyku podobnego do amfetaminy

Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów zakazujących w całej UE narkotyku ''4-MA'', substancji o działaniu podobnym do amfetaminy.

Komisja zwróciła się do państw członkowskich UE o powstrzymanie swobodnego rozprzestrzeniania się tego narkotyku poprzez poddanie go środkom kontroli. 4-metyloamfetamina, w skrócie 4-MA, jest już nielegalna w 10 państwach UE: Austrii, Cyprze, Danii, Francji, Niemczech, Węgrzech, Irlandii, Litwie, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Uważa się, że w latach 2010-2012 zażycie tej substancji przyczyniło się do śmierci 21 osób w czterech państwach UE.

- 4-MA jest wytwarzana i rozprowadzana przez grupy przestępcze i wiadomo, że może zabijać. Narkotyk ten wykryto w 15 państwach członkowskich, w 10 jest on już zakazany. Podjęcie działań na skalę UE pomoże powstrzymać jego rozpowszechnianie i szkodliwy wpływ na młodych ludzi w całej Europie - powiedziała Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości.

Dotychczas odnotowano co najmniej 21 śmiertelnych ofiar 4-MA w czterech państwach członkowskich (Belgia, Dania, Holandia i Wielka Brytania). Narkotyk ten wykryto podczas sekcji zwłok, sam lub w połączeniu z innymi substancjami, zwłaszcza amfetaminą.

Zgodnie z przedstawionym 31 stycznia projektem Komisji wytwarzanie 4-MA i wprowadzanie jej do obrotu zostałyby zakazane, a za naruszenie zakazu obowiązywałyby sankcje karne w całej Europie. Rządy UE muszą teraz zdecydować, czy wprowadzić te środki w życie. Decyzja zapadnie w wyniku głosowania większością kwalifikowaną w Radzie. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH