KE: trwają konsultacje ws. substancji zapachowych mogących powodować alergie

Komisja Europejska poprosiła Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) o opinię w sprawie substancji zapachowych mogących powodować alergie. Obecne konsultacje społeczne dotyczą jedynie alergenów skórnych (zwanych kontaktowymi).

Szacuje się, że alergia skórna na substancje zapachowe występuje u 1-3 proc. populacji w Europie. Najczęstsze objawy to podrażnienie, opuchlizna i wysypka, ale mogą one też przejść w stan chroniczny (wyprysk). Reakcja alergiczna na daną substancję zależy od wielu czynników, w tym od uwarunkowań genetycznych, wieku i intensywności narażenia na tę substancję.

Rozporządzenie dotyczące produktów kosmetycznych zawiera wykaz substancji zakazanych w produktach kosmetycznych oraz wykaz substancji, które mogą być zawarte w produktach kosmetycznych wyłącznie z zastrzeżeniem określonych ograniczeń. Niektóre z tych substancji mogą powodować alergie. Biorąc pod uwagę fakt, że ostatnią aktualizację dotyczącą substancji zapachowych mogących powodować alergie przeprowadzono w 2003 r., służby Komisji zwróciły się do SCCS o przegląd tej kwestii.

W opinii wydanej w lipcu 2012 r. Komitet uznał trzy alergeny (HICC, atranol i chloroatranol) za niebezpieczne. Zasugerowano, że te substancje powinny być zakazane w produktach kosmetycznych. Dodatkowe alergeny powinny podlegać obowiązkowi indywidualnego oznakowania na opakowaniu produktu kosmetycznego. Innymi słowy, muszą być one wymienione w wykazie składników oprócz wyrazów "zapach" lub "aromat".

Proponowane zmiany do rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych w formie aktu wykonawczego, z uwzględnieniem wyników konsultacji społecznych, będą przedmiotem głosowania przez państwa członkowskie. Po zatwierdzeniu przez państwa członkowskie Parlament Europejski i Rada będą miały trzy miesiące na skorzystanie ze swoich uprawnień kontrolnych. Jeżeli Rada i Parlament nie wyrażą sprzeciwu wobec wniosku, formalnego przyjęcia zmian należy się spodziewać pod koniec 2014 r. lub na początku 2015 r.Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH