KE przeciw zakazowi dotowania badań na embrionach ludzkich

Komisja Europejska odrzuciła Europejską Inicjatywę Obywatelską "Jeden z nas", której celem było zaprzestanie dotowania przez UE organizacji proaborcyjnych oraz badań nad komórkami macierzystymi z ludzkich embrionów. Inicjatywę poparło 1,9 mln obywateli UE.

"Po spotkaniu z organizatorami tej inicjatywy i przeanalizowaniu ich postulatów Komisja postanowiła, że nie przedstawi wniosku ustawodawczego w tej sprawie" - poinformowała w środę (28 maja) Komisja.

Autorzy inicjatywy "Jeden z nas" wezwali UE do zaprzestania finansowania działań, które zakładają niszczenie ludzkich zarodków. Chodzi w szczególności o działania w dziedzinie badań naukowych, pomocy rozwojowej i zdrowia publicznego.

- Podeszliśmy do tej inicjatywy z pełnym zaangażowaniem i należytą uwagą. Trzeba jednak pamiętać, że państwa członkowskie i Parlament Europejski nie bez przyczyny zgodziły się na dalsze finansowanie badań naukowych w tej dziedzinie. Zarodkowe komórki macierzyste mają wyjątkowe cechy, dzięki którym mogą zostać wykorzystane w leczeniu groźnych dla życia chorób. Takie terapie są już na etapie badań klinicznych - oświadczyła komisarz UE ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn.

Zapewniła, że Komisja będzie nadal stosowała rygorystyczne zasady i ograniczenia etyczne obowiązujące w odniesieniu do badań naukowych finansowanych przez UE. Jedna z tych zasad zakazuje dotowania badań, w których niszczy się zarodki.

Komisarz UE ds. rozwoju Andris Piebalgs podkreślił zaś, że społeczność międzynarodowa wyznaczyła sobie jako jeden z milenijnych celów rozwoju zmniejszenie współczynnika umieralności matek oraz wprowadzenie powszechnego dostępu do usług zdrowia reprodukcyjnego. - W ramach naszych programów rozwojowych w tej dziedzinie staramy się zwiększyć dostępność skutecznych usług planowania rodziny, aby zapobiegać w ten sposób potrzebie dokonywania aborcji - oświadczył.

KE wskazuje, że w przypadku finansowania wszystkich badań naukowych z wykorzystaniem ludzkich zarodkowych komórek macierzystych, przestrzegane są trzy ważne zasady: projekty muszą być zgodne z prawem państwa, w którym badania są prowadzone, muszą zostać zweryfikowane pod kątem naukowym oraz przejść rygorystyczną ocenę etyczną, a ponadto ze środków unijnych nie można finansować tworzenia nowych linii komórek macierzystych ani badań, w których niszczy się zarodki, w tym w celu pozyskania ludzkich zarodkowych komórek macierzystych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH