KE proponuje wspólne zamówienia szczepionek

Grupowe zamówienia szczepionek i obowiązkowe plany gotowości na wypadek wystąpienia poważnych zagrożeń dla zdrowia, to niektóre z przyjętych przez Komisję Europejską w czwartek (8 grudnia) propozycji, mających wzmocnić krajowe systemy ochrony zdrowia w przypadku epidemii.

Proponowane przez Komisję Europejską środki mają lepiej zgrać systemy reagowania kryzysowego między państwami UE i zmienić istniejące od 1998 r. unijne przepisy dotyczące walki z chorobami zakaźnymi. - Chcielibyśmy rozszerzyć ich zakres o inne zagrożenia - wyjaśniał dziennikarzom unijny komisarz do spraw zdrowia John Dalli.

Zgodnie z propozycją KE, oprócz zagrożeń biologicznych, unijne przepisy mają też obowiązywać w przypadku kataklizmów spowodowanych przez czynniki chemiczne lub środowiskowe, a także zagrożeń zdrowia publicznego na terytorium międzynarodowym lub zagrożeń o nieznanym pochodzeniu. Poza chorobami zakaźnymi, jak grypa, wąglik lub gruźlica proponowane przez KE zasady obowiązywałyby także w przypadkach skażeń na dużą skalę substancjami chemicznymi lub groźnymi dla zdrowia zjawiskami pogodowymi, jak fale upałów czy zimna.

Państwa członkowskie mają przygotować plany gotowościowe tak, by w razie zagrożenia zapewnić sprawne działanie szpitali, służb ratunkowych lub ułatwić dostęp do szczepionek i leków.

- Nie precyzujemy, czy plany mają być gotowe na wypadek epidemii np. grypy A/H1N1. Chcemy, by kraje były przygotowane np. na sytuację, że jedna trzecia personelu szpitala będzie nagle nieosiągalna, tak jak to się dzieje w przypadku pandemii. Jak wówczas zapewnić pracę lecznicy? - wyjaśniał dziennikarzom ekspert KE odpowiedzialny za przygotowanie propozycji.

Plany, które dotychczas nie były obowiązkowe, mają m. in. określać warunki składowania odpowiednich rezerw leków lub przygotowywać służby na ewakuację szkół i innych budynków.

W przypadku, gdyby przygotowane przez kraje projekty nie były skuteczne, KE rezerwuje sobie prawo do interwencji poprzez wprowadzenie wspólnych, obowiązujących dla wszystkich "tymczasowych środków ochrony zdrowia publicznego". Może to oznaczać na przykład zaostrzenie kontroli na granicach lub odwrotnie - zakazanie państwom wprowadzania takich kontroli, gdyby nie były one konieczne.

KE chce też wprowadzić system grupowych zamówień na szczepionki. Byłby on dobrowolny, a rola KE ograniczałaby się jedynie do wypracowania odpowiednich kontraktów. - Zakup szczepionek pozostanie kompetencją krajów. KE nie będzie ani kupować ani dystrybuować szczepionek; będziemy tylko koordynować negocjacje umów - zastrzegł komisarz Dalli.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH