KE: pięć kluczowych wniosków dla ochrony zdrowia w UE FOT. Wikimedia Commons

Tylko przegląd europejskich systemów opieki zdrowotnej może nam zagwarantować, że będą one spełniać swój cel i zapewniać opiekę skupioną na pacjencie. Są to wnioski, jakie można wyciągnąć z 28 krajowych profili zdrowotnych opublikowanych 23 listopada przez Komisję Europejską.

Jak podaje Komisja Europejska, sprawozdania zawierają szczegółową analizę systemów ochrony zdrowia państw członkowskich UE. Opisują one zdrowie ludności oraz istotne czynniki ryzyka, jak również skuteczność, dostępność i odporność systemów ochrony zdrowia w każdym państwie członkowskim UE. 

Czytaj o polskim systemie: Raport KE: szkodliwy styl życia odpowiada za 36 proc. problemów ze zdrowiem

- Przeznaczanie tylko 3 proc. budżetów służby zdrowia na profilaktykę w porównaniu z 80 proc. na leczenie chorób jest po prostu niewystarczające. Potrzebujemy lepszego dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, tak aby ostry dyżur nie był punktem pierwszego kontaktu. Musimy również włączyć promocję zdrowia i zapobieganie chorobom do wszystkich sektorów polityki w celu poprawy stanu zdrowia ludności i zmniejszenia presji na systemy opieki zdrowotnej. To tylko niektóre z elementów diagnozy postawionej w sprawozdaniu „Stan zdrowia w UE” z 2017 r. Zapewniając kompleksowe dane i informacje, staramy się wspierać krajowe organy odpowiedzialne za ochronę zdrowia w podejmowaniu wyzwań i dokonywaniu właściwych decyzji politycznych i inwestycyjnych. Mam nadzieję, że zostaną one dobrze wykorzystane - powiedział Vytenis Andriukaitis, komisarz UE do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Brak dostosowanej do kontekstu i kompleksowej analizy od dawna uznaje się za główną przeszkodę, jaką napotykają decydenci odpowiedzialni za politykę zdrowotną. Aby wypełnić tę lukę, Komisja zakończyła w tym miesiącu pierwszy dwuletni cykl „Stan zdrowia w UE”.

Kluczowe wnioski

Profile zdrowotne poszczególnych państw opracowano we współpracy z OECD i z Europejskim Obserwatorium Polityki i Systemów Opieki Zdrowotnej. W sprawozdaniu towarzyszącym zawarto pięć przekrojowych wniosków:

·         Promocja zdrowia i zapobieganie chorobom torują drogę dla bardziej skutecznego i efektywnego systemu opieki zdrowotnej. Oprócz kwestii niezrównoważonych inwestycji w profilaktykę należy zająć się problemem nierówności społecznych, na które wskazują różnice w liczbie przeprowadzanych badań przesiewowych w kierunku raka oraz w poziomie aktywności fizycznej między osobami posiadającymi wyższe i niższe dochody i wykształcenie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH