KE oficjalnie ogłasza propozycje ws. tytoniu: slimy i mentolowe - zakazane

Zakaz sprzedaży papierosów smakowych np. mentolowych oraz tzw. slimów i obowiązek umieszczania na opakowaniach dużych słownych i wizualnych ostrzeżeń o szkodliwości palenia - to propozycje przedstawione przez Komisję Europejską w środę (19 grudnia) w Brukseli.

Projekt nowelizacji dyrektywy tytoniowej przyjęty przez KE przewiduje, że opakowania papierosów i produktów tytoniowych muszą być w 75 proc. pokryte wizualnymi i słownymi ostrzeżeniami zdrowotnymi.

Propozycja przewiduje również zakaz sprzedaży papierosów smakowych, a także cienkich papierosów, popularnych zwłaszcza wśród kobiet, tzw. slimów.

Projekt KE trafi teraz do Parlamentu Europejskiego, będzie też omawiany przez ministrów z krajów członkowskich. Według komunikatu KE możliwe wejście w życie nowych przepisów to 2015 lub 2016 r.

Unijna Dyrektywa Tytoniowa powstała w 2001 r. w odpowiedzi na statystyki, z których wynika, że palenie tytoniu jest odpowiedzialne za 700.000 zgonów obywateli Unii Europejskiej rocznie, w tym 70 000 Polaków. Jest najczęstszą przyczyną możliwych do uniknięcia zgonów w Europie i na świecie.

Unijna Dyrektywa Tytoniowa ma na celu zbliżenie krajowych regulacji dotyczących produkcji, prezentacji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Obszary, które mają zostać objęte rewizją Dyrektywy to:
• wprowadzenie dużych (75%) obowiązkowych obrazkowych ostrzeżeń z przodu i z tyłu wszystkich wyrobów tytoniowych (nie tylko paczki papierosów) w połączeniu z  wystandaryzowanymi opakowaniami (tzw. plain packaging);
• dodanie informacji o quit line na opakowaniu wszystkich produktów tytoniowych;
• zamieszczenie jakościowej, a nie tylko ilościowej informacji o zawartości i emisji substancji zawartych w wyrobach tytoniowych;
• utrzymanie zakazu produkcji snusu, bezdymnego tytoniu i poszerzenie zakresu produktów objętych zakazem o papierosy ziołowe i produkty beztytoniowe zawierające nikotynę, np. e-papierosy

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH