KE o nowym partnerstwie na rzecz walki z chorobami związanymi z ubóstwem

Unia Europejska oraz Fundacja Billa i Melindy Gatesów zobowiązały się do współpracy na rzecz zwalczania HIV/AIDS, gruźlicy i malarii, a także innych chorób związanych z ubóstwem, które dotykają łącznie ponad miliarda osób na całym świecie.

Umowa, którą podpisali w poniedziałek (10 czerwca) w Paryżu prezes fundacji Bill Gates i komisarz UE ds. badań, innowacji i nauki Máire Geoghegan-Quinn, ustanawia nowe partnerstwo strategiczne na rzecz badań w tej dziedzinie.

W latach 2007-2011 fundacja i Komisja Europejska wydały na badania poświęcone chorobom zakaźnym związanym z ubóstwem w sumie około 2,4 mld euro (3,1 mld dolarów), finansując prace nad ponad 20 nowymi i ulepszonymi produktami medycznymi.

W ramach partnerstwa finansowane będą badania nad metodami leczenia, które poprawią stan zdrowia i jakość życia chorych w krajach rozwijających się. UE i Fundacja Gatesów będą wspierać przyspieszenie prac nad niezbędnymi lekami i szczepionkami oraz środkami diagnostycznymi, ale też będą starać się zapewnić trwały dostęp po przystępnej cenie do tych nowych rozwiązań tak, aby mogły one szybko trafić do osób w największej potrzebie.

Fundacja Gatesów i Komisja Europejska planują ufundowanie wspólnej nagrody za innowacje, która zostanie wręczona podczas kongresu innowacji w 2014 roku. Nagroda ma być przyznawana za odpowiedzi na aktualne wyzwania w dziedzinie zdrowia na świecie. Fundacja i KE będą też wspólnie finansowały badania kliniczne służące opracowaniu nowych narzędzi leczenia i profilaktyki wirusa HIV, gruźlicy, malarii i innych chorób zakaźnych, którym zwykle poświęca się mniej uwagi, takich jak choroba biegunkowa, owrzodzenie Buruli, jaglica, filariozy limfatyczne czy śpiączka afrykańska.

Prace te będą prowadzone w dużej mierze w ramach partnerstwa pomiędzy Europą a krajami rozwijającymi się w zakresie badań klinicznych (EDCTP), inicjatywy Unii Europejskiej, w której uczestniczy obecnie 16 krajów europejskich i 30 krajów partnerskich z Afryki Subsaharyjskiej.

Działalność EDCTP już wkrótce przejdzie do następnej fazy - obejmie więcej etapów badań klinicznych i nowe rodzaje chorób. EDCTP ma pełnić ważną rolę w opracowywaniu nowych rozwiązań i budowaniu potencjału w krajach dotkniętych szeroko rozprzestrzenionymi chorobami. Komisja Europejska zaproponowała dofinansowanie partnerstwa w wysokości do 1 mld euro z budżetu UE, aby dorównać kwotom wniesionym przez kraje partnerskie z Europy. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH