KE: konieczne wysłanie personelu medycznego do krajów dotkniętych ebolą Fot. Archiwum

Unijny koordynator ds. walki z epidemią eboli Christos Stylianides zaapelował do państw UE o wysłanie większej liczby personelu medycznego, szczególnie epidemiologów, do krajów Afryki Zachodniej dotkniętych epidemią. To pilne zadanie - ocenił.

Stylianides, który jest jednocześnie komisarzem ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego, razem z komisarzem ds. zdrowia Vytenisem Andriukaitisem od 12 do 16 listopada odwiedził Sierra Leone, Liberię i Gwineę. We wtorek (18 listopada) odbyła się ich konferencja prasowa po powrocie z Afryki Zachodniej.

- Moją misją jest zmobilizowanie wszystkich państw członkowskich i międzynarodowych partnerów, aby wysłali do krajów dotkniętych ebolą więcej personelu medycznego, zwłaszcza epidemiologów. Wysłać ich nie jutro, ale dzisiaj - to bardzo ważne zadanie - mówił Stylianides.

Dodał, że oprócz personelu potrzebny jest też odpowiedni sprzęt, w tym m.in. przenośne laboratoria.

- Widziałem na własne oczy, jak wiele się tam robi, w bardzo trudnych warunkach, oraz co jeszcze trzeba zrobić, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa ebola. Byłem pod wrażeniem odwagi pracowników humanitarnych w Liberii, Sierra Leone i Gwinei - stwierdził.

Z kolei komisarz Andriukaitis zaznaczył, że na terenach dotkniętych ebolą brakuje odpowiednich obiektów sanitarnych. - Potrzebujemy nie tylko personelu medycznego, ale także miejsc, gdzie można umyć i zdezynfekować ręce - wyjaśnił. W jego ocenie panujące tam warunki są ekstremalne.

Obaj komisarze podkreślali, że należy wzmocnić wspólne wysiłki na rzecz zapobiegania, kontroli i leczenia, aby ostatecznie pokonać wirusa. W ich ocenie ryzyko rozprzestrzenienia się i wybuchu epidemii eboli w Europie jest bardzo niskie. Wyjaśniali, że UE ma bardzo wysokie standardy, jeśli chodzi o ochronę zdrowia i profilaktykę zdrowotną.

KE we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia zaproponowała przeprowadzenie audytu procedur dodatkowej kontroli dla pasażerów udających się z Sierra Leone, Liberii i Gwinei do Europy. Jego celem jest ocena tego sytemu i zidentyfikowanie ewentualnych luk. Wyniki z audytu mają być znane na początku grudnia.

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że przekaże kolejne 29 mln euro na walkę z ebolą. 17 mln euro z całej kwoty ma trafić na transport odpowiedniego sprzętu i materiałów potrzebnych do walki z ebolą na terenach dotkniętych wirusem w Afryce Zachodniej, a także na ewakuację międzynarodowych pracowników do szpitali w Europie oraz na szkolenia pracowników służby zdrowia. Pieniądze mają być też przeznaczone na wzmocnienie lokalnych placówek zdrowotnych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH