KE: Polska ma wdrożyć unijne przepisy dotyczące krwi

Polska ma wdrożyć unijne przepisy dotyczące bezpieczeństwa ludzkiej krwi. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że wszystkie procedury są przestrzegane.

Komisja Europejska 26 lutego wezwała Polskę do właściwego wdrożenia do swego prawa niektórych przepisów unijnych dotyczących jakości i bezpieczeństwa krwi ludzkiej.

Chodzi o trzy unijne dyrektywy: w sprawie jakości i bezpiecznego pobierania, testowania, przetwarzania, przechowywania i dystrybucji krwi ludzkiej (z 2003 r.); w sprawie niektórych technicznych wymagań dotyczących krwi (z 2004 r.) oraz w sprawie wymogów dotyczących śledzenia losów krwi oraz powiadamiania o poważnych, niepożądanych reakcjach i zdarzeniach (z 2005 r.).

Jak wyjaśnia Komisja w komunikacie, dyrektywy te określają m.in. kryteria kwalifikowalności krwiodawców, warunki przywozu krwi z państw trzecich oraz obowiązki dotyczące sprawozdawczości w placówkach służby krwi.

"Przepisy polskiego prawa w zakresie kwalifikowalności dawców, dopuszczając nieletnich, zapewniają mniejszą ochronę niż przepisy UE, a niektóre wymagania techniczne dotyczące stanu zdrowia dawcy są mniej rygorystyczne niż przepisy UE" - oceniła KE.

Według Komisji w odniesieniu do krwi przywożonej z państw trzecich w polskim prawie nie określono wymogów dotyczących badania oraz identyfikowalności równoważnych z tymi, które mają zastosowanie do krwi pobranej w UE. Natomiast w odniesieniu do obowiązków w zakresie sprawozdawczości w placówkach służby krwi polskie przepisy nie odzwierciedlają w pełni wymaganej treści rocznych sprawozdań z działalności - ocenia KE.

Proszony o komentarz w tej sprawie rzecznik ministerstwa zdrowia Krzysztof Bąk poinformował, że resort już wcześniej przekazywał Komisji wyjaśnienia w tej sprawie.

Podkreślił, że wszystkie wymagania ujęte w dyrektywach są przestrzegane w polskiej służbie krwi, a niektóre zapisy są nawet bardziej restrykcyjne.

"Przepisy, które nie były uregulowane bezpośrednio w ustawie o publicznej służbie krwi i jej aktach wykonawczych, znalazły odzwierciedlenie w Medycznych zasadach pobierania krwi, oddzielania jej składników i wydawania, obowiązujących w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi, wydanych na podstawie art. 25 ustawy o publicznej służbie krwi" - wyjaśnił.

Bąk dodał, że jedynie przepisy polskiego prawa w zakresie kwalifikowalności dawców, dopuszczając nieletnich, były mniej restrykcyjne, ale zgodne z konwencją bioetyczną. Jak poinformował, obecnie zostały one uregulowane w procedowanym przez resort projekcie ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie.

Jeżeli Polska nie poinformuje Komisji w ciągu dwóch miesięcy o wdrożeniu odpowiednich przepisów UE do prawa krajowego, Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu tej sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Rzecznik MZ zapewnił, że resort niezwłocznie przeanalizuje stanowisko Komisji i w wyznaczonym terminie poinformuje Komisję o podejmowanych działaniach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH