
Konsolidacja instytucji nadzorujących bezpieczeństwo żywności nie będzie skutkowała zwolnieniami - zapewnił szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel w poniedziałek (26 września) w Poznaniu. Jak wskazał, cel reformy to poprawa efektywności i niepomnażanie kontroli.
- W ciągu 2-3 tygodni przekażemy do rządu do przyjęcia projekt ustawy o Państwowej Inspekcji bezpieczeństwa Żywności. Ta ustawa przeszła już wewnętrzne konsultacje międzyresortowe i społeczne, zgłoszonych zostało wiele uwag, ale wierzę, że ten proces zostanie zakończony - zapowiedział minister.
Koncepcja zakłada, że działające dotychczas inspekcje zajmujące się bezpieczeństwem żywności zostaną połączone w jedną Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności (PIBŻ). Inspekcja ma rozpocząć pracę 1 stycznia 2018 roku; uchwalenie stosownych przepisów jest możliwe przed końcem roku. Później specjalnie powołany pełnomocnik będzie miał rok na dokonanie konsolidacji.
Minister zapewnił, że pracownicy instytucji kontrolnych, które zostaną scalone, nie powinni się obawiać o swoje miejsca pracy.
- Na pewno nie planuje się jakichś zwolnień, tych zadań jest dużo, są też niedobory kadrowe, myślę, że tych problemów nie powinno być, oni będą dalej pracować. Natomiast chodzi o efektywność działania organów rządowych w zakresie bezpieczeństwa, niepomnażanie kontroli - to jest ten jeden z podstawowych celów - powiedział.
Czytaj też: Czy zmiany w systemie kontroli bezpieczeństwa żywności wyjdą nam na zdrowie?
Minister przyjechał do Poznania na otwarcie targów branży spożywczej i gastronomicznej Polagra; w imprezach targowych bierze udział ok. 1,2 tys. wystawców z 30 krajów.
Obecny system sprawowania nadzoru nad bezpieczeństwem żywności obejmuje pięć instytucji kontrolnych: Państwową Inspekcję Sanitarną (PIS), Inspekcję Weterynaryjną (IW), Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) oraz Inspekcję Handlową (IH).
Podlegają one nadzorowi 19 ośrodków decyzyjnych: na szczeblu centralnym Ministrowi Zdrowia podlega - PIS, Ministrowi Rolnictwa - IW, PIORiN oraz IJHARS, Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - IH; na szczeblu wojewódzkim działalność każdej inspekcji nadzoruje jeden z 16 wojewodów. Ponadto Powiatowe stacje Sanitarno-Epidemiologiczne należą do administracji zespolonej w powiatach - tłumaczy ministerstwo rolnictwa i zauważa, że konsekwencją takiego stanu jest bardzo skomplikowany system finansowania z różnych części budżetu.
Zakłada się, że konsolidacji będą podlegać w całości IW, PIORiN oraz IJHARS, a w części PIS i IH, w jakiej sprawują nadzór nad bezpieczeństwem żywności. Nadzór nad inspekcją będzie sprawował minister rolnictwa.


- CZ21:56 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
- CZ21:46 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- CZ21:00 Jak rozmawiać o homoseksualności pacjenta? Te warsztaty to pomysł samych studentów medycyny
- CZ20:36 Prof. Poloński: telemonitoring to metoda uzupełniająca, a nie panaceum na wszystko
- CZ20:25 Łódź: dyrektor szpitala wniósł o kontrolę L4 pielęgniarek
- CZ19:25 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- CZ18:55 Zmarł Chilijczyk uważany za najstarszego człowieka na świecie. Miał...
- CZ18:15 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 1 Pielęgniarki z Ukrainy nie będą pracować w polskich szpitalach jako pielęgniarki?
- 2 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 3 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 4 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 5 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 6 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 7 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych